www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia na stronie www.pomorska.pl/torun
Wczoraj rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński i rektor WSFH, z inicjatywy tego drugiego, podpisali umowę o współpracy.
- Dzięki temu nasi studenci będą mogli korzystać z oferty Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej i odwrotnie - mówi rektor UMK.
- Jeżeli student z UMK jest zainteresowany konkretnymi naszymi zajęciami, czy to z historii, czy z języka, to będzie mógł mieć je u nas zaliczone - dodaje o. Maksymilian Tandek.
Studenci otrzymają też swobodny dostęp do bibliotek obu uczelni. - Biblioteka UMK jest bogata i obszerna, ale szkoła hebrajska kompletuje księgozbiór w wąskich specjalnościach, a więc taki, którego uniwersytet nie ma - mówi prof. Radzimiński.
O. Maksymilian dodaje: - Chcielibyśmy zaczerpnąć z ogromnego doświadczenia UMK, np. związanego z wymianą studentów.
UMK ma zamiar korzystać także z wykładów i odczytów gości zagranicznych, których partner zaprasza. Rektor uniwersytetu uważa, że WSFH oferuje głównie studia dla pasjonatów, przygotowujące do pracy naukowej, a więc ma nadzieję na wspólne, interesujące badania naukowe. Razem mogą też organizować sympozja międzynarodowe.
WSFH zamierza również podjąć współpracę z innymi uczelniami w Izraelu i Niemczech.
- Rozmawiamy już na ten temat - zdradza jej rektor.
Przypomnijmy, WSFH powstała w ubiegłym roku. W tej chwili kształci 20 studentów, a od nowego roku akademickiego zamierza przyjąć 50. Uczelnię założyła Prowincja Św. Franciszka z Asyżu Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce. Szkoła uczy języka i kultury żydowskiej i propaguje ideę dialogu i tolerancji.