MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń stolicą nauki

Kamila Mróz
Pokaz "Fizyka w kropli wody”. W piątek (24 kwietnia) odbędzie się również - początek o 11.00
Pokaz "Fizyka w kropli wody”. W piątek (24 kwietnia) odbędzie się również - początek o 11.00 Fot. Lech Kamiński
Nad Toruniem fruwały rakiety, w zamku czaili się Krzyżacy, a na chemii słychać było wybuchy.

Bartłomiej Deresz z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu rakietę o nazwie "JP" wymyślił razem z kolegą z klasy Michałem Górskim.

- Skonstruowana jest z pięciu butelek i mam nadzieję, że wysoko poleci - mówił nam jeszcze przed próbą. I mimo że bardzo się starał, lot się nie powiódł. Publiczność dopingowała go oklaskami, tak samo jak innych uczestników zabawy, pomagając przy starcie odliczaniem. Do zbudowania wodnej rakiety wystarczyły butelki po napoju gazowanym, a zwykła woda skutecznie pełniła funkcję paliwa. Wystarczyło dodać do tego wysokie ciśnienie i sukces, prawie, gwarantowany.

V Mistrzostwa Rakiet Wodnych odbyły się w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który już po raz dziewiąty ruszył w czwartek w Toruniu.

Od rana do wieczora

Oferta festiwalowa jest bogata, bo przygotowano 170 imprez z 43 dziedzin naukowych.

Od rana w ruinach Zamku Krzyżackiego archeologowie zdradzali ciekawostki związane ze swoją pracą pod hasłem "wiadra i łopatki".

Przysłuchiwała im się grupa uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ks. Jana Długosza z Włocławka. Kinga Śmigielska i Justyna Męczykalska przyglądały się, jak archeologowie mierzą głębokość odkrywki.

Uczestnicy spotkania mieli też okazję własnoręcznie poszukiwać ukrytych w ziemi skarbów lub sporządzić podstawową dokumentację.

W Instytucie Filozofii UMK do dziwienia się światem zachęcali nie tylko studenci. Licealiści z teatru "Drzazga" prezentowali spektakl "Wieża Babel", nawiązujący do Biblii. Opowiadał o dwóch pokoleniach, które nie mogą znaleźć wspólnego języka.

- Poprzez udział w teatrze próbuje pokazać młodzieży, że istnieje także alternatywny sposób przeżywania tej rzeczywistości - powiedziała nam Lucyna Grzelińska, nauczyciel filozofii i języka polskiego oraz opiekun teatru "Drzazga". Teatr licealistów w festiwalu bierze udział już piąty raz.

Książę na koniu

V Mistrzostwa Rakiet Wodnych
(fot. Fot. Lech Kamiński)

W związku z tym, że w tym roku obchodzimy Światowy Rok Astronomii, to w Pracowni Ceramiki CUD odbywają się warsztaty lepienia z gliny znaków zodiaku. Kilkuletnią Wiktorię zastaliśmy na lepieniu "Panny" pod okiem art. plastyka Alicji Bogackiej. Z porady artystki będzie można także skorzystać w piątek i w sobotę w godz. 12.00-14.00.

W piątek przygotowano około 100 imprez festiwalowych, więc i dziś jest z czego wybierać.

Historycy sztuki o 10.00 zapraszają do Domu Kopernika na imprezę "Chatka nie tylko z piernika - zdobienie tekturowych domków techniką decoupage'u", chemicy o 14.00 na warsztaty "Co nam w płucach gra, a genetycy od 9.00 do Instytutu Biologii, również na warsztaty pt. "DNA jest jak odcisk palca".

W sobotę miłośników filmów fantasy zachęcamy do obejrzenia wykładu z pokazem "Astronomia kontratakuje: mity i fakty w filmach science fiction" (16.30, Instytut Fizyki), a pasjonatów astronomii do udziału w "Zlocie teleskopów wszelakich" (20.00, Starówka).

Największą atrakcją festiwalu będzie zapewne sobotnia inscenizacja "Toruń stolicą Polski". Na ulicach Starówki (od 11.30) zobaczymy żołnierzy, ks. Józefa Poniatowskiego i obrady rządu.

Szczegółowy program festiwalu www.festiwal.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska