Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Młyny Richtera pięknieją z dnia na dzień [zdjęcia]

Kaf
Trwają odbiory techniczne części budynku, w którym znajdzie się Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Technologiczny
Trwają odbiory techniczne części budynku, w którym znajdzie się Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Technologiczny Lech Kamiński
Trwają odbiory techniczne części budynku, w którym znajdzie się Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Technologiczny. Pierwsi "lokatorzy" pojawią się tu w ciągu kilku miesięcy.

Na placu budowy przy ul. Łokietka spory ruch. Pracuje tu ok. 100 pracowników Pol-Aqua i podwykonawców.

Część z nich jeszcze działa przy południowej stronie kompleksu. Tu właśnie znajduje się wejście do Centrum Nowoczesności. Trwają ostatnie prace porządkowe, robotnicy sprzątają, układają kostkę brukową, dokańczają inne prace.

- Jesteśmy obecnie w trakcie odbiorów technicznych - mówi Jakub Mackiewicz, kierownik budowy z Pol-Aqua.

Kiedy do centrum?

Nie obyło się bez poślizgu. Biura dla Toruńskiego Inkubatora Technologicznego miały być gotowe pod koniec 2011 r., centrum planowano ukończyć do listopada ub.r. Powodem opóźnienia była konieczność rozebrania i odtworzenia sporej części murów w południowym skrzydle obiektu.

Otwarcia Centrum Nowoczesności możemy spodziewać się pod koniec roku. Nie wiadomo natomiast, kiedy ruszy Toruński Inkubator Technologiczny. Na razie trwają negocjacje przy wyobrze operatora tej instytucji. Magistrat nie chce dziś zdradzać nazwy podmiotu, który stara się o koncesję na prowadzenie TIT.

Wypruli środek budynku

Trwają też prace w środkowej części obiektu przy ul. Łokietka. Ma tu powstać Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, czyli baza rekreacyjno-noclegowa dla młodych turystów. Robotnicy "wypruli" budynek. Pozostały praktycznie same mury obiektu. W połowie położono już betonowe stropy. Zgodnie z projektem firma zostawiła drewniane belki i żeliwne kolumny dla celów dekoracyjnych. Wszystko zostanie odnowione. Wkrótce wykonawca rozpocznie kładzenie stalowej konstrukcji dachu. Później pracownicy zaczną remontować budynek przy kompleksie, który połączą szklanym dachem z główną konstrukcją.

Do zagospodarowania pozostaje jeszcze północna część młynów. Miasto chce przeznaczyć ją na biura. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy miałby rozpocząć się remont w tym segmencie. Koszt zaadaptowania większej części młynów to niecałe 70 mln zł. Wszystkie uzyskały dofinansowanie z dotacji unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska