MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa nowego szpitala we Włocławku. Pierwsza faza inwestycji jest na finiszu

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa budowa nowego gmachu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
We Włocławku trwa budowa nowego gmachu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku dobiega końca pierwsza faza inwestycji – wznoszenie budynku „gorącej płyty”. Zbudowano już m. in. nową tlenownię, kanalizację i sieć ciepłowniczą. Na realizację tej części inwestycji Budimex ma czas do końca listopada 2023 roku. Kolejny etap rozpocznie się po wyłonieniu nowego wykonawcy. Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne ogłosiły już przetarg na to zadanie.

Spis treści

Nowy szpital we Włocławku miał być gotowy w połowie 2023 roku

Przypomnijmy, że przetarg na budowę nowego gmachu szpitala wygrała firma Budimex SA. Koszt inwestycji, która obejmuje również budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, miał wynieść 155 milionów złotych (dokładnie 155 416 580,00 zł). Natomiast koszt inwestycji wraz z wyposażeniem - 170 milionów złotych. Inwestycja finansowa jest z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków własnych placówki.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku ruszyła jesienią 2021 roku - 21 września symbolicznie wbito łopatę pod rozbudowę lecznicy. Zakończenie budowy planowane było na połowę 2023 roku, jednak budowa na długi czas stanęła i dopiero teraz wykonawca kończy wznoszenie budynku „gorącej płyty we włocławskim szpitalu.

Jaki był powód wstrzymania prac? Chodziło m. in. o finanse. Wykonawca chciał więcej pieniędzy za realizację inwestycji. Negocjacje wykonawcy z Kujawsko-Pomorskimi Inwestycjami Medycznymi trwały kilka tygodni.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Budimex wzniesie gmach do stanu surowego. Ma czas do końca listopada 2023

Po ustaleniu nowego planu działań, w marcu 2023 roku Budimex wrócił na plac budowy, by wznieść gmach tylko do stanu surowego. Na wzniesienie budynku B4 i B4a w stanie surowym ma czas do 30 listopada 2023 roku. Koszt tych prac to ponad 100 milionów złotych. Na dalsze prace oraz na dostarczenie sprzętu i aparatury, postanowiono ogłosić nowy przetarg.

W drugiej połowie października 2023 roku Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne poinformowały, że ku końcowi zbliża się wznoszenie budynku „gorącej płyty” we włocławskim szpitalu.

„We włocławskim szpitalu dobiega końca pierwsza faza inwestycji. Zgodnie z renegocjowaną umową dotychczasowy wykonawca doprowadzi budowę nowych obiektów B4 i B4A do stanu surowego. Powstała już nowa tlenownia wraz z siecią gazów medycznych oraz wymienione i rozbudowane zasilanie elektroenergetyczne z 2 trafostacjami i źródłami zasilania awaryjnego, pociągnięta została nowa sieć teletechniczna, a także sieci zasilające szpital w wodę, w tym zbiornik rezerwowy wody pitnej, kanalizacja i sieć ciepłownicza” – informują Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne ogłosiły kolejny przetarg

Na kolejną fazę inwestycji ogłoszono już postępowanie przetargowe. Firmy zainteresowane zadaniem, na zgłoszenie mają czas do 21 listopada 2023 roku. Przetarg dotyczy dalszych prac budowlanych, zagospodarowania terenu przy szpitalu, a także dostawy oraz montażu sprzętu medycznego i wyposażenia. Ze specyfikacji warunków zamówienia wynika, że na wykonanie prac potencjalny wykonawca będzie miał nie mniej, niż 24 miesiące, ale nie więcej niż 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Tak będzie wyglądał nowy szpital we Włocławku

Powstający obecnie budynek B4 i B4A to nowe serce szpitala. Znajda się tam wszystkie oddziały zabiegowe oraz blok operacyjny wraz z infrastrukturą towarzyszącą zaplanowaną w piwnicach oraz na dwóch ostatnich kondygnacjach budynku. Poziomy od parteru do trzeciego piętra, to kondygnacje zaprojektowane wyłącznie z myślą o celach medycznych i związanych z nimi pomieszczeniach pomocniczych.

„Na poziomie 0 zaplanowano wejście główne z podjazdem dla karetek SOR-u, Ogólną Izbę Przyjęć, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Piętro pierwsze zajmą Położnicza Izba Przyjęć, Blok Porodowy, Oddział Neonatologii (22 łóżka noworodkowe), Oddział Położnictwa (17 łóżek + 22 łóżka noworodkowe) oraz Oddział Patologii Ciąży (22 łóżka). Na drugim piętrze planuje się umieścić Pracownię Endoskopii dla pacjentów hospitalizowanych, Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu (35 łóżek) oraz Oddział Chirurgii Ogólnej (47 łóżek). Poziom 3 zajmie Blok Operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi oraz Oddział Neurochirurgii (22 łóżka)” – wyliczają Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

W piwnicy będzie centralna sterylizatornia i dezynfektornia oraz apteka szpitalna, Dział Zaopatrzenia Medycznego i pomieszczenia zespołu wyjazdowego SOR.

„Czwarta kondygnacja budynku została przeznaczona na pomieszczenia wentylatorowni i pomieszczenia sanitarne dla służb Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na dachu, na piątej kondygnacji, znajdą się pomieszczenia techniczne związane z obsługą lądowiska dla śmigłowców medycznych, które stanowi szóstą kondygnację, bezpośrednio połączoną z SOR-em przeznaczoną do tego celu windą PPOŻ” – dodają Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska