MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NIK przeprowadzi kontrolę na budowie szpitala we Włocławku? Radni PiS złożyli wniosek [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Budimex wrócił na plac budowy szpitala we Włocławku. Ma dokończyć inwestycję do stanu surowego. We wtorek 28 marca 2023 radni zajmą się uchwałą dotyczącą skierowania wniosku do NIK w celu przeprowadzenia kontroli.
Budimex wrócił na plac budowy szpitala we Włocławku. Ma dokończyć inwestycję do stanu surowego. We wtorek 28 marca 2023 radni zajmą się uchwałą dotyczącą skierowania wniosku do NIK w celu przeprowadzenia kontroli. Wojciech Alabrudziński
Nowy budynek Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku miał być gotowy w połowie 2023 roku, ale prace na długo stanęły w miejscu. W marcu 2023 Budimex wrócił na plac budowy. Ma postawić gmach jedynie do stanu surowego. Na dalsze prace ogłoszony zostanie nowy przetarg. Włocławscy radni PiS chcą, by Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą realizacji i finansowania rozbudowy lecznicy.

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Tyle kosztować miała rozbudowa szpitala we Włocławku

Przetarg na budowę nowego gmachu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku wygrała firma Budimex SA. Koszt inwestycji, która obejmuje również budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, miał wynieść 155 milionów złotych (dokładnie 155 416 580,00 zł). Natomiast koszt inwestycji wraz z wyposażeniem - 170 milionów złotych. Inwestycja finansowa jest z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków własnych placówki.

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku ruszyła we wrześniu 2021 roku. W miejscu wyburzonego jednego z pawilonów – do połowy 2023 roku - powstać miał nowoczesny pięciokondygnacyjny budynek główny – „serce szpitala”, ale prace praktycznie stanęły w miejscu. Wykonawca chciał więcej pieniędzy za realizację inwestycji. Negocjacje wykonawcy z Kujawsko-Pomorskimi Inwestycjami Medycznymi trwały kilka tygodni. Jakie decyzje zapadły?

W marcu 2023 roku Budimex wrócił na plac budowy. Przypomnijmy, że Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, poinformował, że Budimex wzniesie gmach tylko do stanu surowego. Prace mają zakończyć do 30 listopada 2023 roku. Ich szacunkowy koszt – wraz z wykonanymi do tej pory pracami - wynosie 102 miliony złotych. Na dalsze prace oraz na dostarczenie sprzętu i aparatury, ogłoszony zostanie nowy przetarg.

NIK skontroluje budowę szpitala we Włocławku? Decyzję podejmą radni na sesji

We wtorek 28 marca 2023 roku włocławscy radni zadecydują w sprawie wystąpienia do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli doraźnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Kontrola dotyczyć ma realizacji i finansowania rozbudowy lecznicy – chodzi między innymi o sprawdzenie rzetelności przetargu i wyłonienia wykonawcy. Wniosek w tej sprawie złożył przewodniczący klubu radnych PiS, Janusz Dębczyński.

„Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku jest bardzo ważną, oczekiwaną, wręcz kluczowa inwestycją dla zdrowia i życia tysięcy osób, w szczególności mieszkańców Włocławka, uzasadnionym jest skierowanie przez Radę Miasta Włocławek wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli doraźnej dotyczącej w/w inwestycji, która mimo zapewnień nie jest realizowana. Istnieją poważne obawy dotyczące gospodarności, rzetelności w zakresie przygotowania procedury przetargowej zwłaszcza dotyczącej prac projektowych i wyłonienia wykonawcy, finansowania tego zadania ze środków publicznych oraz działania przez to na szkodę interesu publicznego i szpitala we Włocławku” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, podpisanym przez radnego Janusza Dębczyńskiego.

Włocławkowi może grozić utrata dofinansowania na rozbudowę szpitala?

Radny przypomniał między innymi, że – według deklaracji marszałka - po rozbudowie włocławski szpital miał stać się placówką medyczną na najwyższym poziomie.

„Niestety inwestycja ta, będąca zadaniem o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnej, nie jest realizowana. Dlaczego została wstrzymana? Nasuwa się więc pytanie czy nie jest to działanie celowe, zmierzające do degradacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku do rangi mniejszej?” - czytamy w dalszej części uzasadnienia do uchwały.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Janusz Dębczyński dodaje też, że duże wątpliwości budzi przejrzystość finansowania i wydatkowanie środków publicznych na wspomnianą inwestycję. Podkreśla, że wydano już bardzo dużą ilość środków finansowych, a nie osiągnięto oczekiwanego przez mieszkańców Włocławka i regionu celu, jakim jest budowa nowego gmachu szpitala. Obawia się również o ryzyko utraty dofinansowania.

„Jaka jest pewność, że z tytułu nie wykonania w terminie inwestycji nie grozi nam utrata lub zmniejszenie dofinansowania? Jaka jest pewność, że zwiększone o bardzo dużą kwotę środki finansowe z [...] funduszy unijnych i budżetu państwa będą nadal zagwarantowane mimo, że określony cel w ustalonym terminie nie zostanie zrealizowany” – pyta w dalszej części uzasadnienia do uchwały radny Janusz Dębczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska