Ubój gospodarczy. Co zrobić (krok po kroku) by nie zostać ukaranym?

Lucyna Talaśka-Klich
AGW
Udostępnij:
Ubój na potrzeby własne może być wykonany albo w gospodarstwie, w którym świnia była utrzymywana albo w gospodarstwie na terenie którego wykonuje się ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw, w celu pozyskania mięsa na własny użytek

Violetta Gałązka-Kowalczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy wyjaśnia, że przepisy dotyczące uboju na potrzeby własne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 885).

Ubój na potrzeby własne może być wykonany albo w gospodarstwie, w którym świnia była utrzymywana albo w gospodarstwie na terenie którego wykonuje się ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw, w celu pozyskania mięsa na własny użytek. Wykaz takich gospodarstw znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw..gov.pl) zgodnie ze ścieżką dostępu: Nadzór weterynaryjny - żywność pochodzenia zwierzęcego - zakłady uprawnione do wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego na rynek krajowy - Wykaz gospodarstw na terenie których dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych gospodarstw, w celu pozyskania mięsa na własny użytek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny. Sprawdzając informacje zawarte w wykazie można zastosować filtry, dzięki czemu uzyskamy wykaz gospodarstw ograniczony do interesującego nas województwa, a nawet powiatu.

Zobacz też: Po ich polach ciągniki jeżdżą same, a maszyny przejmują sporo pracy. Z wizytą u Przygodzińskich

Ubojowi na terenie gospodarstwa, które nie jest objęte ograniczeniami, nakazami lub zakazami związanymi z występowaniem chorób zakaźnych w celu produkcji mięsa poddaje się zwierzęta zdrowe po upływie okresu karencji określonego dla użytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub produktu leczniczego, jeżeli przed poddaniem ubojowi zwierzęta były leczone tymi produktami.

Rolnik posiadający zgłoszoną do ARiMR i prawidłowo oznakowaną świnię, którego gospodarstwo nie jest objęte ograniczeniami, zamierzając ubić świnię na potrzeby własne sam decyduje, czy chce zrobić to z wykorzystaniem usługi w rzeźni, w swoim gospodarstwie, czy w innym (na terenie którego wykonuje się ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw), w celu pozyskania mięsa na własny użytek. Decydując się na ubój na potrzeby własne w swoim gospodarstwie musi zapewnić, że przeprowadzi go osoba uprawniona.

Inspekcja podkreśla, że nie przeprowadza się uboju zwierząt, w celu pozyskania mięsa, z gatunku wrażliwego na zakażenie jedną z chorób zakaźnych zwierząt wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego, w gospodarstwie innym niż gospodarstwo pochodzenia zwierzęcia, jeżeli znajdują się tam zwierzęta podejrzane o zakażenie tą chorobą lub podejrzane o tę chorobę, chore lub zakażone. Uboje wykonywane w gospodarstwie, w którym znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie chorobą zakaźną lub podejrzane o chorobę zakaźną, chore lub zakażone podlegają przepisom szczególnym.

Jeśli chce wykonać ubój w swoim gospodarstwie (w którym świnia była utrzymywana) co najmniej na 24 godziny przed ubojem na własny użytek, powinien poinformować powiatowego lekarza weterynarii (właściwego ze względu na miejsce przeprowadzenia uboju) o takim zamiarze!

Jednak gdy ubój ma nastąpić w gospodarstwie innym niż gospodarstwo, w którym zwierzęta były utrzymywane, obowiązek powiadomienia powiatowego lekarza weterynarii o zamiarze przeprowadzenia uboju dotyczy podmiotu prowadzącego to gospodarstwo.

Informacja powinna zawierać:

  • a) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt poddawanych ubojowi,
  • b) gatunek i liczbę zwierząt poddawanych ubojowi,
  • c) numer identyfikacyjny zwierzęcia lub zwierząt poddawanych ubojowi, jeżeli z przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wynika obowiązek oznakowania zwierzęcia,
  • d) miejsce i termin uboju,
  • e) imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju,
  • f) inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym, w szczególności numer telefonu informującego.

Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi oraz mięso dzików odstrzelonych, w celu produkcji mięsa, obowiązkowo trzeba zbadać na obecność włośni.Koszty badania ponosi posiadacz tego mięsa lub podmiot prowadzący gospodarstwo, jeśli jest to gospodarstwo na terenie którego wykonuje się ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw, w celu pozyskania mięsa na własny użytek.

Próbki mogą być pobierane przez urzędowego lekarza weterynarii lub w przypadku nie przeprowadzania badania poubojowego próbki do badania mięsa na obecność włośni pobiera i dostarcza do urzędowego lekarza weterynarii:

  • posiadacz mięsa - w przypadku dzików oraz uboju zwierząt na terenie gospodarstwa, w którym zwierzęta były utrzymywane;
  • podmiot prowadzący gospodarstwo, jeśli jest to gospodarstwo na terenie którego dokonuje się uboju zwierząt pochodzących z innych gospodarstw, w celu pozyskania mięsa na własny użytek.

Zasady dostarczania próbek do urzędowego lekarza weterynarii

1. Próbki powinny być dostarczone do urzędowego lekarza weterynarii:

- niezwłocznie po wykonaniu uboju, nie później niż 24 godziny od terminu uboju zwierzęcia, z którego tuszy próbki zostały pobrane;
- niezwłocznie po wykonaniu odstrzału, nie później niż 48 godzin od dokonania odstrzału.

2. Próbki powinny być przechowywane i transportowane w warunkach zapobiegających rozkładowi gnilnemu mięsa, przy czym próbki nie mogą być mrożone.

3. Dostarczający próbki powinien poinformować urzędowego lekarza weterynarii o: wieku zwierzęcia; miejscu pochodzenia zwierzęcia; części zwierzęcia, z której zostały pobrane próbki do badania.

W przypadku świń domowych pobiera się kilka próbek mięsa, każda wielkości orzecha laskowego, z mięśni obu filarów przepony w przejściu do części ścięgnistej, a łączna masa pobranych próbek nie powinna być mniejsza niż 50 g.

W zależności od wyniku badania otrzymuje się albo zaświadczenie o przeprowadzeniu badania próbek mięsa wystawiane przez urzędowego lekarza weterynarii w przypadku gdy nie stwierdzono włośni, albo decyzję administracyjną w sprawie uznania mięsa za niezdatne do spożycia przez ludzi, określając w niej sposób postępowania z tym mięsem wydaną przez powiatowego lekarza weterynarii, w przypadku stwierdzenia włośni.

Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi oraz mięso dzików odstrzelonych nie może zostać spożyte ani przetworzone przed uzyskaniem zaświadczenia. Zaświadczenie trzeba zachować, by można było je okazać w przypadku kontroli.

Nie wolno tego sprzedawać

Mięso pozyskane w ramach uboju na potrzeby własne nie może być wprowadzane do obrotu. Zapisano to w art. 5 ust. 1 a ustawy z 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 242 ze zm.).

Inspekcja zwraca uwagę na dobrostan przy uboju świń (Dz. U. UE. L. z 2009 r. Nr 303, str. 1): - Podczas uśmiercania i działań związanych z uśmiercaniem, zwierzętom oszczędza się wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia.

Zwierzęta są uśmiercane wyłącznie po uprzednim ogłuszeniu zgodnie z metodami i szczegółowymi wymogami związanymi ze stosowaniem tych metod określonymi w załączniku I. Do chwili śmierci zwierzęta są utrzymywanie w stanie nieprzytomności i niewrażliwości na bodźce. Uśmiercanie i działania związane z uśmiercaniem przeprowadzane są wyłącznie przez osoby posiadające odpowiedni poziom kwalifikacji, aby wykonywać te czynności, nie powodując u zwierząt jakiegokolwiek niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia. Po zastosowaniu metod, o których mowa w załączniku I, nieprowadzących do natychmiastowej śmierci (dalej zwanych „ogłuszaniem prostym”), należy jak najszybciej zastosować procedurę prowadzącą do pewnej śmierci, taką jak wykrwawianie, miażdżenie centralnego układu nerwowego, porażenie prądem lub długotrwała ekspozycja na deficyt tlenu.

W przypadku przeprowadzenia uboju świń, konieczne jest powiadomienie o tym zdarzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Biały
Możesz dokonać na sobie eutanazji. Wszyscy się ucieszą.
c
czlowiek
jak mozna jesc w 100% zdrowo i smacznie roślinnie.
B
Biały Pan
Czy ubój NAZIOLA jest legalny?
Dodaj ogłoszenie