Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z naszego miasta, Niemiec oraz Bośni i Hercegowiny nagrodzeni za współpracę

Magdalena Janowska
fot. nadesłane
Dzięki projektowi "Przyjaciel i wróg" już mają w kieszeni 2 tys. euro, międzynarodowe znajomości i mnóstwo satysfakcji. A to jeszcze nie wszystko.

Grupa młodzieży z toruńskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych odebrała właśnie nagrodę za zwycięstwo w konkursie "Zachować pamięć" organizowanym przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Na wyróżnienie przyszli ekonomiści zapracowali wraz z rówieśnikami z Niemiec (Berufsbildende Schulen w Syke) oraz Bośni i Hercegowiny (High Economic School w Sarajewie). Wspólnie stworzyli projekt, w którym przyglądali się przemianom politycznym i społecznym w swoich krajach w latach 80. i 90.

- Chodziło o to, by na podstawie filmów i tekstów literackich dokonać porównania tego, co w ciągu tych dwóch dekad wydarzyło się w Polsce, Niemczech oraz Bośni i Hercegowinie - mówi Teresa Buczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu. - Uczniowie szukali podobieństw i różnic na poziomie polityki, społeczeństwa, gospodarki i kultury, odwołując się do przełomowych momentów w historii swoich krajów: powstania "Solidarności", upadku muru berlińskiego i wojen narodowych.
Wymiany informacji i poglądów dokonywali za pośrednictwem internetu. Dwa razy w tygodniu spotykali się na czacie, korzystali również z materiałów strony internetowej www.euda. 99k.org, którą sami opracowali w ramach poprzedniego wspólnego projektu (również nagrodzonego).

Na przełomie września i października polska i niemiecka młodzież odwiedziła szkołę w Sarajewie, gdzie praca szła już pełną parą. Uczniowie zajmowali się m.in. analizą filmów: "Goodbye Lenin", "Człowiek z żelaza" i "Remake", przygotowywali się do wywiadów (na miejscu porozmawiali z Aleksandrem Seksanem, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie "Remake", inni rozmówcy to np. Lech Wałęsa i Bogusław Linda) i tworzyli dokumentację projektu.

I choć nagrodę główną w konkursie "Zachować pamięć" mają już w kieszeni (po 2 tys. euro i statuetka dla każdej z partnerskich szkół), ich zadanie jeszcze się nie zakończyło. W marcu spotkają się ponownie - tym razem w Toruniu. - W ciągu dziesięciu dni uczniowie stworzą kolaż filmowy prezentujący wszystkich partnerów - zapowiada Teresa Buczyńska. - Jestem pewna, że nie będzie to nasza ostatnia współpraca, choć trzeba przyznać, że takie projekty to zajęcie dla idealistów i hobbystów. Trudno zdobyć środki na realizację pomysłów, dlatego staramy się coś robić własnymi siłami i determinacją. Ale warto, bo radość uczniów z nagrody była naprawdę wielka.

Nad projektem pracowali: Magdalena Darnowska, Krzysztof Duda, Dawid Górski, Angelika Jaworska, Agnieszka Labodzińska, Klaudia Okonek, Dominika Stajniak, Maciej Motyczyński i Małgorzata Żytniewska pod opieką nauczycielek Łucji Modzelewskiej i Ewy Błaszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska