- Totalne zaskoczenie, dopiero w Bydgoszczy dowiedziałam się o nagrodzie - śmieje się Brygida Czapiewska, zdobywczyni tytułu Sołtys Debiutant 2018.

Jest dobrym duchem podtoruńskiej Małej Nieszawki, dzieli się z mieszkańcami pasją i energią. To zaowocowało! Przedstawiamy Brygidę Czapiewską, która - podczas naszego Forum Rolniczego w Bydgoszczy - odebrała tytuł Sołtysa Debiutanta 2018. - Miłe doświadczenie - podkreśla.

Na czele sołectwa Mała Nieszawka (gmina Wielka Nieszawka, powiat toruński) stanęła na początku 2015 roku. Działać zaczęła jednak wcześniej.

Energia plus determinacja

Przez ponad trzydzieści lat nasza laureatka pracowała jako pielęgniarka na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii w toruńskim szpitalu.

- Sporo tam widziałam.

Stykałam się ze śmiercią, z cierpieniem i wiem, jak ważna jest krew - wspomina pani Brygida. - Mam również wykształcenie pedagogiczne. Od 1993 roku pracowałam w Medycznym Studium Zawodowym (późniejszej Szkole Policealnej Medycznej) przy Św. Jana w Toruniu, na wydziale ratownika medycznego. To zajęcie wymagało energii, autentycznej chęci działania, determinacji. Do dziś mnie nie opuściły.

Przeczytaj też: Cebula podrożała. Po 3 trudnych sezonach producenci warzyw wreszcie wyjdą na swoje [ceny]

Wśród zasług pani Brygidy są akcje honorowego krwiodawstwa, które organizuje cyklicznie - co trzy miesiące - w Cierpicach i Małej Nieszawce. - Akcje krwiodawstwa organizowałam w szkole od 2002 roku, osiem lat później postanowiłam działać w tym kierunku także w Małej Nieszawce - opowiada pani Brygida. - Z racji tego, że należałam do struktur medycznych, przygotowywałam, prowadziłam akcje poboru krwi, i tak jest do teraz. Warto podkreślić, to coś znacznie więcej niż dzielenie się krwią - to przecież jeden z elementów utrzymywania więzi społecznych.

Nerwy? O niczym nie wiedziała

Nagroda, którą pani Brygida odebrała podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, była dla niej zupełnym zaskoczeniem. - Pojechałam do Bydgoszczy, ale nie miałam pojęcia, że stanę na scenie - śmieje się.

Czym jeszcze, oprócz namawiania do dzielenia się najcenniejszym płynem, zasłużyła sobie na uznanie? Wśród inicjatyw energicznej pani sołtys były też zajęcia szkoleniowe z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodajmy, że od 1993/94 pani Brygida współdziała z oddziałem PCK w Toruniu i współorganizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla uczniów szkół średnich miasta. Zaangażowała się również w zajęcia dla przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej, z zakresu higieny jamy ustnej (m.in. zorganizowała na terenie SP w Małej Nieszawce, przy współudziale PCK, akcję „Chrońmy Dziecięce Uśmiechy”).

Bezpłatne kursy komputerowe dla osób 50+, to kolejne przedsięwzięcie zrealizowane dzięki niej. Na szkolenie informatyczne załapało się aż 120 osób, które tajniki obsługi komputera poznało na pięciu zestawach zakupionych z funduszu sołeckiego. Jeśli chodzi o środki z tej puli, pomogły one w finansowaniu m.in. zajęć teatralnych i sportowych.

Dużą uwagę pani Brygida przywiązuje do tego, jak prezentuje się jej sołectwo. Wspólnie z mieszkańcami sprzątała dzikie wysypiska śmieci. Ma być estetycznie, ale i wygodnie. W Małej Nieszawce pojawiły się nowe elementy placu zabaw dla dzieci, dwie altanki dla ich opiekunów czy też młodzieży i osób starszych, nowe tablice informacyjne, ławki czy choćby gablota na dyplomy i puchary seniorów. Jeśli zaś chodzi o kwestię bezpieczeństwa, sołectwo zyskało progi zwalniające wykonane z kostki, oświetlone zostały ulice Bydgoska i Rzemieślnicza.

- Wśród moich inicjatyw były też warsztaty kulinarne dla mieszkańców i wieczornice - ostatnio pomagałam w przeprowadzeniu Wieczornicy Niepodległości. W okresie wakacyjnym, i nie tylko, organizuję dla mieszkańców wycieczki krajoznawcze. Współorganizuję Rajdy Rowerowe Trzech Sołectw pod hasłem Poznaj Swoje Okolice. Ostatnio organizowałam Rowerowy Rajd Niepodległości - wylicza.

Brygida Czapiewska może poszczycić się nagrodą Marszałka i zarządu województwa - Stalowym Aniołem 2016 (przeznaczony dla osób wyróżniających się na polu pomocy społecznej), nagrodą RCKiK w Bydgoszczy Za Zasługi Dla Krwiodawstwa, medalem PCK „Kobiety Dla Honorowego Krwiodawstwa”, wyróżnieniem - Wolontariusz Roku 2015 Powiatu Toruńskiego.