Obchody 42. rocznicy Bydgoskiego Marca przypadają w niedzielę 19 marca. Rozpoczną się o godzinie 11.30 pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski przy ulicy Dworcowej 87. Następnie zaplanowano przemarsz do kościoła na pl. Wolności, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Ostatnim elementem uroczystości – o godz. 14 - będzie wręczenie odznaczeń państwowych w urzędzie wojewódzkim. Poprzedzi je złożenie kwiatów pod tablicą na gmachu przy ul. Jagiellońskiej 3.
To chłopi zapoczątkowali walkę
W organizację uroczystości zaangażowali się wojewoda i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, prezydent Bydgoszczy, NSZZ „Solidarność”, NSZZ RI „Solidarność” oraz IPN.
- Cieszę się, że po raz kolejny organizujemy obchody wysiłkiem wielu organizacji i urzędów. To wyraz naszej solidarności z osobami, które były w te wydarzenia zaangażowane – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- Okazały się jednym z najważniejszych przystanków polskiej drogi do odzyskania pełnej niepodległości – dodaje Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Dlatego czcimy bohaterów tamtych wydarzeń i uważamy, że w nich należy szukać legendy i mitu założycielskiego niepodległego regionu.
- To chłopi zapoczątkowali walkę o niepodległość, zmianę systemu i szacunek do człowieka. Wtedy ponownie odrodziła się Solidarność – podkreśla Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.
Wystawa IPN
Z okazji 42. rocznicy Bydgoskiego Marca IPN zaprasza na wystawę pt. „Tu rodziła się zielona Solidarność”. - Przedstawia walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi, ale przede wszystkim walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych – mówi Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy.
Źródło: KPUW Bydgoszcz
