Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wygrał konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”
Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” zorganizowało, w ramach własnego programu promocyjnego, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Komisja konkursowa oceniała między innymi to, czy podmiot zatrudniający pracowników mundurowych, wdraża rozwiązania pozwalające im na harmonijne łączenie obowiązków służbowych ze służbą w armii, a także otwartość na współpracę z Terytorialsami.
Za najlepszego pracodawcę Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju, uznano Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zatrudnia dziesięcioro żołnierzy WOT. Grupa ta wkrótce powiększy się o kolejne trzy osoby.
25 listopada 2021 roku w Zegrzu (województwo mazowieckie), w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego, nagrodę odebrał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
CSWOT w Toruniu przygotowuje Terytorialsów do wsparcia działań straży granicznej
Przypomnijmy, że w Toruniu działa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W listopadzie 2021 roku (od 22 do 26) realizowali kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. Uczestniczyło w nim 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.
- Przygotowany kurs jest odpowiedzią na obecną sytuację, którą obserwujemy przy granicy. W ramach szkolenia przybyli funkcjonariusze Straży Granicznej zapoznali żołnierzy ze specyfiką podejmowanych tam działań. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w CSWOT stale analizujemy bieżące potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie pod te potrzeby rozwijamy swoją ofertę szkoleń – powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
Tak wyglądało szkolenie w CSWOT w Toruniu
Szkolenie prowadzone przez CSWOT w Toruniu zrealizowane zostało we współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach 5 dniowego kursu żołnierze zapoznani zostali z medycyną ratunkową z zakresu wychłodzeń i odmrożeń, kontaktami międzykulturowymi, ochroną praw człowieka, a także formami pełnienia służby granicznej. Dodatkowo, praktycznie ćwiczyli techniki umożliwiające wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w trakcie realizacji czynności związanych z odpieraniem bezprawnych ataków, doprowadzaniem osób zatrzymywanych oraz udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym.
- Kurs jest realizowany na bardzo wysokim poziomie i jest niezbędnym przygotowaniem każdego żołnierza pozwalającym mu na wsparcie działań podejmowanych przez Straż Graniczną. W czasie pięciodniowego kursu uczyliśmy się podejmowania chociażby działań ratowniczych w zakresie hipotermii i wycieńczenia, a także poznaliśmy procedury, które pozwolą nam na jeszcze lepszą współpracę z funkcjonariuszami innych służb – informuje por. Andrzej Wąsowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
