Platforma Sygnalizacji Agrofagów informuje, że 6 maja w Winnej Górze w Wielkopolsce zaobserwowano charakterystyczne dla oprzędzików uszkodzenia tzw. żer zatokowy na liściach łubinu, bobiku oraz grochu.
Oprzędziki (pręgowany, szary i wielożerny) to chrząszcze o długości 5 - 8 mm. Mają paski na tułowiu i odwłoku. Jaja składają na przełomie maja i czerwca na glebie w pobliżu roślin. Larwy żerują wśród korzeni. Jednak największe straty są wiosną i powodują je dorosłe chrząszcze, pozostawiając na krawędziach liści zatoki - to tzw. żer zatokowy. Gdy aura jest ciepła i sucha, sprzyja rozwojowi oprzędzików, a potrafią zniszczyć nawet 25 procent upraw.
Platforma Sygnalizacji Agrofagów ostrzega też, że na roślinach grochu zaobserwowano objawy mączniaka rzekomego grochu, który powoduje większe straty w przypadku częstej uprawy grochu w płodozmianie, zagęszczonych siewów oraz wysiewu nasion pochodzących z porażonych plantacji.
Uprawy bobiku zajmują na Kujawach i Pomorzu 165,40 hektarów, grochu - 2 238,90 ha, łubinu białego – 216,92 ha, łubinu wąskolistnego - 2 798,66 ha, a łubinu żółtego – 403,91 ha.
