Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim sądzie trwa wyczekiwanie na ruch rzecznika dyscyplinarnego. Chodzi o sprawę sędziego Juszczyszyna

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Bydgoski sąd stwierdził, że sędzia Paweł Juszczyszyn ma prawo domagać się do dopuszczenia go do orzekania. Tym orzeczeniem miał zainteresować się rzecznik dyscyplinarny sądów.
Bydgoski sąd stwierdził, że sędzia Paweł Juszczyszyn ma prawo domagać się do dopuszczenia go do orzekania. Tym orzeczeniem miał zainteresować się rzecznik dyscyplinarny sądów. Adam Jankowski
Do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy wpłynęło żądanie wydania akt sprawy dotyczącej sędziego Pawła Juszczyszyna. W połowie kwietnia w składzie trzech sędzi zapadło orzeczenie nakazujące przywrócenie do pracy olszytyńskiego sędziego zawieszonego w czynnościach za to, że zażądał wydania list poparcia dla kandydatów do KRS.

Zobacz wideo: 500 plus jednak bez waloryzacji? Takie są plany rządu

- Faktycznie rzecznik Lasota poprosił o te akta. Nie wiem, czy one już u niego są, ale wiem na pewno, że z jego strony padło żądanie udostępnienia akt. Prawdą jest również, że sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie wniósł o uchylenie orzeczenia dotyczącego sędziego Pawła Juszczyszyna - takie zapewnienie padło z ust jednego z bydgoskich sędziów, którego poprosiliśmy o komentarz wokół spraw dotyczących konsekwencji po orzeczeniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

To Cię może też zainteresować

Chodzi o głośne postępowanie w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna z olsztyńskiego sądu rejonowego. W połowie kwietnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał orzeczenie nakazujące prezesowi SR w Olsztynie przywrócenie sędziego do orzekania. Wyrok został wydany przez skład orzekający sędzi: Iwony Marciniak, Katarzyny Blażejowskiej i Anetty Marciniak.

Jak wynika z informacji podawanych przez OKO.Press, sędzia Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów miał zwrócić się do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o udostępnienie akt z orzeczeniem wydanym w sprawie sędziego Juszczyszyna. A sędzia Maciej Nawacki, Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie wystąpił o uchylenie orzeczenia.

Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych informacji przez prezes SR w Bydgoszczy, Karolinę Bieńkowską. Zapytaliśmy również, czy prawdą jest, jakoby akta sprawy zostały już wydane zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Próbowaliśmy skontaktować się z sędziami, których sprawa dotyczy, by uzyskać od nich komentarz w tej sprawie.

Bez komentarza we własnej sprawie

- Gdyby sprawa dotyczyła mnie, nie udzieliłbym komentarza. I nie jest to nic nadzwyczajnego. Generalnie przyjęte jest, że nie komentuje się swoich orzeczeń - słyszymy od informatora, który zastrzega anonimowość zwracając uwagę, iż kwestia zainteresowania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego wszczęciem ewentualnego postępowania wobec sędzi jest jeszcze na wczesnym etapie. - Jeżeli sędzia mówi cokolwiek o wyroku, który wydaje w sprawie prowadzonej przez siebie, to zawiera to po prostu w orzeczeniu ustnym wygłoszonym po tym wyroku.

Przypomnijmy, że Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Zawieszenie to wynik działań sędziego, który uznał, że rozstrzygnąć należy czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa może orzekać w pierwszej instancji. Sędzia nakazał przedstawienie Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do KRS. Zrobił to, ponieważ miał wątpliwości, co do apolityczności sędziego, który wydał wyrok w sprawie w sądzie niższej instancji, którą badał sam będąc (wówczas) sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędzia, która wydała orzeczenie w tym postępowaniu, została wcześniej nominowana przez - uznawaną przez prawników za upolitycznioną "nową" Krajową Radę Sądownictwa.

Po zawieszeniu obniżono sędziemu Juszczyszynowi pensję o 40 procent. Wnosząc wcześniej o udostępnienie list poparcie do KRS-u, powoływał się przy tym na wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2019 roku.

W sprawie dotyczącej trzech sędzi z Sądu Okręgowego w Bydgoszczy czekamy również na odpowiedź Piotra Schaba, Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Jego również poprosiliśmy o potwierdzenie, czy zwrócono się do bydgoskiego sądu o udostępnienie akt sprawy sędziego Juszczyszyna, a także - w razie oficjalnej odpowiedzi twierdzącej - jakie żądanie jest argumentowane.

Na stronie internetowej RDSSP nie ma jeszcze żadnego komunikatu w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska