https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstaje nowy klub filmowy

mc
- Dzisiejsza technika daje początkującym filmowcom ogromne możliwości - mówi Michał Grzelak
- Dzisiejsza technika daje początkującym filmowcom ogromne możliwości - mówi Michał Grzelak Fot. Tomek Czachorowski
Chcesz zostać scenografem, operatorem kamery, a może reżyserem? Możesz zacząć od reportaży w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Nie trzeba mieć talentu Allana Starskiego, mistrza scenografii, ani geniuszu Alfreda Hitchcocka, by czerpać frajdę z filmowania.

- Potrzeba jednak sporo czasu i zacięcia, by poznać podstawy sztuki filmowej - przyznaje Michał Grzelak, który w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki organizuje warsztaty dla pasjonatów kamery.

Zajęcia odbywają się co środę w budynku APK przy ulicy Królowej Jadwigi 14. Może wziąć w nich udział każdy, kto chce poznać od podszewki warsztat filmowca.

- Od uczestników nie wymagam żadnej deklaracji udziału w projekcie. Ważne jednak, by taka osoba była otwarta i pełna chęci uczestniczenia w warsztatach - dodaje Grzelak.

Podczas zajęć, początkujący filmowcy nauczą się podstaw obsługi kamery, różnych technik filmowania, kadrowania obrazu. To jednak nie koniec - po nagraniu materiału czeka ich jeszcze solidny warsztat montażowy.

- To najbardziej czasochłonny etap pracy nad materiałem - tłumaczy prowadzący zajęcia. - Wymaga dużo cierpliwości, pokory i chęci ukończenia procesu. Dotyczy to nawet najprostszych reportaży telewizyjnych, od realizowania których zresztą zaczynamy pracę podczas warsztatów.

Michał Grzelak zaprasza na zajęcia nawet tych, którzy nigdy przedtem nie trzymali nawet w ręku kamery.

- Filmowanie to życiowa przygoda. Praca nad materiałem wymaga niezwykle dużo samozaparcia i poświęcenia, ale jeśli już ukończy się montaż nawet najprostszego filmu, następuje uczucie samospełnienia - zachęca Grzelak. - Co więcej, w przyszłości zamierzamy stworzyć serwis internetowy dla naszej Grupy Filmowej gdzie każdy z uczestników mógłby zamieszczać własne prace i tworzyć indywidualne portfolio.

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
urbanista
Tu sie nie zgodze, teren WSG nie jest prywatna wlasnoscia p. Sikory, tylko jest w wieczystym uzytkowaniu od miasta. Jakby miasto sprzedalo taka parcele to by mialo kilkadziesiat mln zl w kasie, a tak inni wate kreca.
Tramwaj z przystankiem WSG to nastepna darmowa reklama o zasiegu europejskim (mapki komunikacji, plany miast), nie mowiac juz o wszystkich przystankach w miescie. Ten czlowiek potrafi zarabiac, czyli sprowadza sie to do tego, ze miasto placi mu za przejazd tramwaju (tak pisano powyzej - inf niesprawdzona) i daje darmowa reklame.
G
Gość
Racja pracusiu, bijemy się w piersi. Nawet tramwajowi pozwoli przejeżdżać przez swój teren a pieniądze za to będzie brał z obrzydzeniem tylko z przymusu. "Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam... "
p
pracus
W dniu 01.03.2010 o 12:02, semi napisał:

Kanclerz Sikora cały czas garnie do siebie. Kolejny projekt ze srodkow unijnych, za to ZERO dla Bydgoszczy.



Co ty piszesz, chyba nie wykorzystuje pozycji w Sejmiku, ktory ocenia i rozdziela srodki unijne dla swojej prywatnej dzialalnosci, poszedl do Sejmiku zrobic cos dla miasta Bydgoszczy i regionu, czego liczne przyklady mozna mnożyć.
~student~
W dniu 01.03.2010 o 15:24, Gość napisał:

Jeśli te warsztaty będą tak samo wyglądały jak zajęcia tam prowadzone z warsztatów filmowych to szkoda czasu. Całość działała na zasadzie "macie kamery, nakręćcie co chcecie, zapoznajcie się z programem i zmontujcie". Chyba to miało służyć rozwijaniu radosnej twórczości albo ugruntowaniu złych nawyków bo moim zdaniem najpierw trzeba nauczyć a potem wprowadzać w życie. Inna kwestia to czy nauczyciel sam to umie.



Prawda, poprzednie i jeszcze poprzednie z foto byly slabe, cala ta APK to tak glownie dla reklamy WSG w mediach. Zawsze wychodzi taniej niz ogloszenia w gazetach.
R
Ronald
Jeśli masz pomysły i energię twórczą zacznij realizować z nami swoje pomysły. Mówienie o filmie jest czystą teorią. W rzeczywistości podczas pracy z kamerą cyfrową pojawia się wiele problemów oraz wątpliwości, które podczas zajęć będzie rozwiewał Michał Grzelak. Zapoznamy się z tematyką sztuki reportersko-realizatorskiej (od produkcji reportaży telewizyjnych, klipów promujących po zaawansowane teledyski oraz reklamy TV). Doświadczenie nie jest wymagane. Ważne są chęci i motywacja.

Czy prowadzący zajęcia ma wystarczające doświadczenie w tematyce w/w, żeby uczyć innych? Bo mam wątpliwości. Szkoda, żebym jako uczestnik warsztatów został na samym poczatku "skrzywiony" przez prowadzącego. Ktoś to może zweryfikować?
a
apk
Zbiórka o 18:00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej (Budynek L, ul. Królowej Jadwigi 14), razem z prowadzącym zajęcia grupy filmowej przejście do pracowni P1, która mieści się w budynku C Wyższej Szkoły Gospodarki.
Zapraszamy: www.apk.byd.pl
G
Gość
Jeśli te warsztaty będą tak samo wyglądały jak zajęcia tam prowadzone z warsztatów filmowych to szkoda czasu. Całość działała na zasadzie "macie kamery, nakręćcie co chcecie, zapoznajcie się z programem i zmontujcie". Chyba to miało służyć rozwijaniu radosnej twórczości albo ugruntowaniu złych nawyków bo moim zdaniem najpierw trzeba nauczyć a potem wprowadzać w życie. Inna kwestia to czy nauczyciel sam to umie.
s
semi
Kanclerz Sikora cały czas garnie do siebie. Kolejny projekt ze srodkow unijnych, za to ZERO dla Bydgoszczy.
s
szimin
w jakich godzinach odbywają się te zajęcia?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska