Ten prekursor nowych metody leczenia i organizator pierwszego zjazdu chirurgów w Polsce uczył się w gimnazjum w Chojnicach i w Chełmnie.
- W Niemczech studiował medycynę, a wsparcie finansowe w czasie studiów otrzymał z Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Męskiej, które działało w Chełmnie - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - W 1874 roku zdobył doktorat medycyny w zakresie chirurgii i położnictwa, a cztery lata później w Jenie habilitował się. Wiosną 1879 roku na stałe osiadł w Chełmnie. Kupił dom przy ulicy Dworcowej 9 i założył pierwszą prywatną klinikę. Była profesjonalnie wyposażona, oferowała wysoki poziom usług. Inni patrzyli z zazdrością. Bardzo szybko stała się małym centrum badawczym. Opracowano tu wiele metod leczenia, powstały liczne prace naukowe Rydygiera, a także "Podręcznik chirurgii szczegółowej ".
Więcej o doktorze tutaj:
- Imię ojca współczesnej chirurgii noszą m.in. bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy - wymienia Beata Krzemińska, rzecznik prasowy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. - Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik. Ludwik Rydygier jest też patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki, a koszt całej inwestycji wynosi 560 milionów złotych, z czego 200 milionów złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Sejmik województwa ustanowił rok 2020 w regionie rokiem cenionego chirurga.
W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości około 5 mln złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 mln złotych, w tym 4,1 mln złotych to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
