Do wyznaczenia swoich przedstawicieli w 19. -osobowej radzie społecznej zostały zaproszone: spółdzielnie mieszkaniowe i szkoły, najwięksi odbiorcy przemysłowi oraz najbliżsi sąsiedzi OPEC-u. I tak:
- przewodniczący został Krzysztof Wieczorek ( zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej), a
- zastępcą Paweł Liberkowski – koordynator ds. Efektywności Energetycznej w Schumacher Packaging i
- zastępcą Przemysław Moczyński – kierownik akredytowanego Laboratorium w OPEC-u
Na najbliższych spotkaniach rada społeczna zapozna się z realiami lokalnej gospodarki odpadowej, odwiedzi Zakład Gospodarki Odpadami w Zakurzewie, a także pozna treść raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji oraz odbędzie wizytę w zakładzie ITPO „ProNatura” w Bydgoszczy.
Czy będą protesty?
Instalacja, która ma powstać ma produkować ciepło i energię elektryczną z kalorycznych odpadów pozostających po procesie ich zagospodarowania. W bezpieczny i kontrolowany sposób będzie przetwarzać te odpady, których nie można składować i których nie da się przekształcić inaczej niż termicznie. Jest to tzw. paliwo alternatywne (RDF) wytwarzane w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie i aktualnie przekazywane odpłatnie do cementowni.
W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF jest nie tylko problematyczne, ale także kosztowne. Minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić cementowniom wykorzystującym to paliwo w procesach produkcji cementu i klinkieru, zaczynają się od 400 zł za tonę. Dzięki wybudowaniu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zużycie węgla przez OPEC zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie, co przyczyni się do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dzięki zwiększeniu niezależności od dostaw węgla i przyniesie oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.
