https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu rozpoczęła działalność Rada Społeczna projektu budowy spalarni odpadów

(PA)
Powołana przez spółkę OPEC GRudziądz Rada Społeczna ma stanowić forum umożliwiające wymianę poglądów oraz formułowanie wniosków w kwestiach doradczych i opiniodawczych z zakresu przygotowania, budowy oraz funkcjonowania spalarni odpadów
Powołana przez spółkę OPEC GRudziądz Rada Społeczna ma stanowić forum umożliwiające wymianę poglądów oraz formułowanie wniosków w kwestiach doradczych i opiniodawczych z zakresu przygotowania, budowy oraz funkcjonowania spalarni odpadów Nadesłane/OPEC Grudziądz
OPEC powołał radę społeczną przedsięwzięcia polegającego na budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Ma ona powstać przy ul. Budowlanych 7 w Grudziądzu.

Do wyznaczenia swoich przedstawicieli w 19. -osobowej radzie społecznej zostały zaproszone: spółdzielnie mieszkaniowe i szkoły, najwięksi odbiorcy przemysłowi oraz najbliżsi sąsiedzi OPEC-u. I tak:

  • przewodniczący został Krzysztof Wieczorek ( zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej), a
  • zastępcą Paweł Liberkowski – koordynator ds. Efektywności Energetycznej w Schumacher Packaging i
  • zastępcą Przemysław Moczyński – kierownik akredytowanego Laboratorium w OPEC-u

Na najbliższych spotkaniach rada społeczna zapozna się z realiami lokalnej gospodarki odpadowej, odwiedzi Zakład Gospodarki Odpadami w Zakurzewie, a także pozna treść raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji oraz odbędzie wizytę w zakładzie ITPO „ProNatura” w Bydgoszczy.

Czy będą protesty?

Instalacja, która ma powstać ma produkować ciepło i energię elektryczną z kalorycznych odpadów pozostających po procesie ich zagospodarowania. W bezpieczny i kontrolowany sposób będzie przetwarzać te odpady, których nie można składować i których nie da się przekształcić inaczej niż termicznie. Jest to tzw. paliwo alternatywne (RDF) wytwarzane w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie i aktualnie przekazywane odpłatnie do cementowni.

W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF jest nie tylko problematyczne, ale także kosztowne. Minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić cementowniom wykorzystującym to paliwo w procesach produkcji cementu i klinkieru, zaczynają się od 400 zł za tonę. Dzięki wybudowaniu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zużycie węgla przez OPEC zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie, co przyczyni się do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dzięki zwiększeniu niezależności od dostaw węgla i przyniesie oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska