https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

W Inowrocławiu kilkaset młodych ludzi powiedziało uzaleznieniom NIE [zdjęcia]

(FI)
Tak ze zdobycia Grand Prix cieszyli się młodzi aktorzy z teatru "Parasol".
Tak ze zdobycia Grand Prix cieszyli się młodzi aktorzy z teatru "Parasol". Dominik Fijałkowski
Takiego zlotu młodzieży Inowrocław jeszcze nie przeżywał. Do miasta zjechało (7 i 8 czerwca) kilkuset uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego województwa, by uczestniczyć w I Kujawsko-Pomorskim Przystanku PaT.

Inowrocław. I Kujawsko-Pomorski Przystanek PaT

Impreza była regionalną edycją ogólnopolskiego programu "Profilaktyka a Ty", firmowanego przez Komendę Główną Policji. Uczestnicząca w nim młodzież promuje styl życia bez uzależnień.

Dlaczego wybrano Inowrocław? Dlatego, że w Liceum Ogólnokształcącym jest teatr "Azyl", propagujący idee PaT i organizujący już od pięciu lat Profilaktyczne Festiwale Teatralne "poPaTrz". Ale również i dlatego, że w Inowrocławiu nie brakuje młodych ludzi, którzy alkoholowi, dopalaczom i narkotykom potrafią powiedzieć: nie!

Świetnie się bawili i zdobywali nowe doświadczenia

Inowrocławski Przystanek PaT był imprezą niezwykłą. Świętem młodości i radości. W Solankach i na Rynku tańczono belgijkę. Chyba po raz pierwszy w mieście do tańca stanęło tyle osób naraz.

Obejrzeć można było spektakl teatru licznego z Chojnic i wysłuchać koncertu orkiestry reprezentacyjnej policji.

Odbyły się też ciekawe warsztaty. A oto, jak jeden z nich opisali uczestnicy zajęć dziennikarskich, Michał Puzio i Mateusz Dudek. "W niecodziennych warunkach mistycyzm przyrody na światło dzienne wydobywała grupa "PaTyczaków".

Pan profesor Marian Stępak wraz z uczestnikami warsztatu przywrócił martwe fragmenty drzew do życia za pomocą sztuki. Taki rodzaj instalacji artystycznych nazywa się Land Art, a sam instruktor wypowiedział się o tym tak: - Wielu ludziom ten rodzaj sztuki kojarzy się jedynie z kopaniem dołków o dziwacznych kształtach. Tak naprawdę, jest to wykorzystywanie naturalnych materiałów takich, jak drewno i liście, aby stowrzyć coś pięknego, bez generowanie jakichkolwiek kosztów.

Wielu uczestników warsztatu czynnie brało udział w budowie naturalnej rzeźby. "Patowiczka" zapytana o wrażenia, odpowiedziała: - Jestem tu asystentką i jest naprawdę ciekawie. Pracujemy w miłej atmosferze, tworzymy zgraną grupę, która chce coś zrobić dla sztuki. Zaskoczyła mnie wielkość naszego dzieła. Sądziłam bowiem, że będziemy budować ludziki z patyków.

Atmosfera wśród "PaTyczaków" była wprost nieziemska. Wyglądało to tak, jakby prowadzący niczym magik, czarując drzewa sprawiał, że były mu one posłuszne. Land Art pomimo, że powstał w latach 60. ub. wieku stał się nowym doświadczeniem dla społecznośći PaT."

"Parasol" najlepszym teatrem

Przystankowi PaT towarzszył V Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny "poPaTrz". Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Inowrocławiu swoje spektakle zaprezentowało 9 młodzieżowych teatrów.

Grand Prix przyznano teatrowi "Parasol" z Katolickiego Gimnazjum Księży Palotynów w Chełmnie, za spektakl "Pass".

Wyróżniono spektakle "Odlot" teatru "Impuls" z Gimnazjum nr 35 w Bydgoszczy, "Mały miś - czyli jak poskładać wszystko na nowo" teatru "Lucarna" z Gimnazjum nr 1 w Barcinie, "Aniele Stróżu moich rodziców" teatru "Pineska" z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku i "My z pierwszej poły XXI wieku" teatru "Profile" z ZSG i LO w Dobrzejewicach.

Najlepszymi aktorami festiwalu okrzyknięto: Michalinę Klawińską i Agnieszkę Stellmacher z teatru "Impuls", Patryka Luzaka z teatru "Zakręt" z Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy oraz Marcina Drzewieckiego z grupy "Kamago Bis" z Gimnazjum w Pakości. Najlepszym reżyserem został Hubert Skonieczka, opiekun grupy "Kamago Bis".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska