Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu świętowano 25-lecie współpracy z niemieckim uzdrowiskiem Bad Oeynhausen [zdjęcia]

(FI)
Uścisk dłoni. Od lewej Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia  i Klaus Mueller-Zahlmann, burmistrz Bad Oeynhausen.
Uścisk dłoni. Od lewej Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia i Klaus Mueller-Zahlmann, burmistrz Bad Oeynhausen. Dominik Fijałkowski
- 25 lat to niewiele w porównaniu z 1000-letnią historia stosunków Polski i Niemiec. Ale w tym krótkim czasie udało się nam zbudować wiele mostów porozumienia pomiędzy naszymi miastami - mówi Klaus Mueller-Zahlmann, burmistrz Bad Oeynhausen.
25 lat współpracy Inowrocław - Bad Oeynhausen

25 lat partnerstwa Inowrocławia i Bad Oeynhausen

Dokładnie 30 sierpnia 1989 roku władze Inowrocławia i niemieckiego uzdrowiska Bad Oeynhausen podpisały umowę o partnerstwie obu miast. Za ponad miesiąc minie 25 lat od tego wydarzenia. Jubileusz jest okazją do wspólnego świętowania. W Inowrocławiu gościła delegacja z Niemiec na czele z Klausem Muellerem-Zahlmannem, burmistrzem Bad Oeynhasen i Henningiem Schmidtem, przewodniczącym Koła Miast Partnerskich Bad Oeyhnausen.

Wybór nie był przypadkowy

Uroczystość odbyła się w ratuszu. Obok licznej delegacji z Niemiec uczestniczyli w niej także przedstawiciele Towarzystwa Miast Partnerskich Inowrocław i uczestnicy biegu sztafetowego z Inowrocławia do Bad Oeynhausen, który odbył się w 1993 roku. Zaproszenie przyjął też Wojciech Kurczewski, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Inowrocławia, który w 1989 roku był jednym z sygnatariuszy umowy o partnerskiej.

- Wybór Bad Oeynhausen na miasto partnerskie nie był przypadkowy. Łączy nas uzdrowiskowy charakter. Przypomnieć należy także wybitnego niemieckiego geologa barona Karla von Oeynhausena, który dwieście lat temu w poszukiwaniu złóż soli dotarł w okolice Inowrocławia i na część, którego niemieckiemu uzdrowisku Neusalzwerk nadano nazwę Bad Oeynhausen - przypomniał podczas uroczystości prezydent Ryszard Brejza.

Zauważył on też, że w ciągu minionego ćwierćwiecza okazało się, że Inowrocław i Bad Oeynhausen łączy
znacznie więcej. To m. in. ożywiona wymiana kulturalna, współpraca na niwie oświatowej i sportowej. - Dziękuję za zaproszenie do waszego pięknego miasta. Zawsze chętnie tutaj przyjeżdżam. Dzięki partnerstwu tworzymy kontakty, nawiązują się przyjaźnie. Nie wiem ile dokładnie odbyło się spotkań pomiędzy mieszkańcami naszych miast. Na pewno było ich dużo. To efekt zaangażowania naszych towarzystw miast partnerskich - podkreślił z kolei w swym wystąpieniu burmistrz Bad Oeynhausen.

Toast i tort

Uroczystość była okazją do toastu za kolejne lata współpracy. Wspólnie z gośćmi wznieśli go włodarze obu miast. Chwilę później Klaus Mueller-Zahlmann i Ryszard Brejza dzieli "urodzinowy" tort z herbami Bad Oeynhausen i Inowrocławia.

Były też upominki. Gościom z Niemiec mają przypominać o Inowrocławiu. Natomiast Honorata Zugler, przewodnicząca Towarzystwa Miast Partnerskich w Inowrocławiu otrzymała kronikę, na kartach której zapisane mają być kolejne wydarzenia związane z partnerską współpracą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska