Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kruszwicy promowano nowy album. O miejscowym zamku [zdjęcia]

(FI)
Dominik Fijałkowski
- Gdy w 2007 roku prezentowałem pierwszy egzemplarz książki "Skarby ziemi kruszwickiej", mówiłem wówczas, że marzy mi się, aby nie było to jedyne takie przedsięwzięcie, żeby powstała seria wydawnictw ukazujących bogatą historię Kruszwicy - przypomniał w miniony czwartek burmistrz Dariusz Witczak.
Promocja albumu "Zamek kruszwicki"Jak widać, po "autografy" trzeba było stanąć w kolejce

W Kruszwicy promowano album o miejscowym zamku

Wystąpienie włodarza miało miejsce w siedzibie Nadgoplańskiego Oddziału PTTK, gdzie promowano drugą z wspomnianej serii książkę (album), zatytułowaną "Zamek kruszwicki". Jej autorami są archeolog prof. Wojciech Dzieduszycki, fotografik i dokumentalista badań archeologicznych Maciej Maciejewski oraz dr inż. architekt Maciej Małachowicz. Książka wydana została przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszwicy.

Trzeba było ciąć

- Ten album rodził się w bólach. Szukaliśmy odpowiedniej koncepcji. Gdy się narodziła, okazało się, że ustalona pojemność wydawnictwa nie pozwalała na szersze rozwinięcie niektórych tematów. Trzeba było ciąć materiał i wyrzucać niektóre zdjęcia. Z drugiej strony mieliśmy bardzo duży komfort pracy. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc burmistrza i całego zespołu ludzi, który miał z nami współpracować - wspominał prace nad "Zamkiem kruszwickiem" Maciej Maciejewski.

Z kolei dr Małachowicz zauważał dobre strony tego, że książka powstała w dość długim czasie. - Była okazja na dokonanie porównań zabezpieczonego w trakcie prac archeologicznych materiału. Bardzo dużo ciekawych spostrzeżeń dało badanie Mysiej Wieży. Znajduje się pod nią aż sześć metrów przeróżnych warstw świadczących o bogatej przeszłości tego miejsca. Od grodu drewniano-ziemnego po potężny zamek - podkreślił Maciej Małachowicz.

Taki był ten zamek

"Zamek kruszwicki", to książka licząca ponad sto stron. Obok ciekawych opisów warowni nad Gopłem, zawiera wiele niezwykłych rycin. Są tam też liczne fotografie dokumentujące przebieg badań archeologicznych.

Ostatni rozdział książki, autorstwa Macieja Małachowicza jest próbą rekonstrukcji zamku. Na podstawie opisów, badań archeologicznych i starych rycin, autor dokonał kilku tzw. rekonstrukcji przestrzennych, dzięki czemu możemy obejrzeć kruszwicką warownię z każdej strony.

- Nasze Wzgórze Zamkowe, to wielki tort, z którego można wycinać po kawałku. Na pewno prace badawcze na tym terenie będą trwać dalej. Wiem, że profesor Dzieduszycki składa wnioski o dofinansowanie kolejnych badań. A my mamy już pomysł na trzecie wydawnictwo - podsumował czwartkowe spotkanie burmistrz Witczak.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska