Spis treści
Czosnek niedźwiedzi - nazwa i jego dawna, wielka moc
Nazwa czosnek niedźwiedzi miała wziąć się z faktu, że gdy niedźwiedzie budzą się z zimowego snu, spożywają młode listki właśnie tej rośliny o dobroczynnych właściwościach. Wydarzenie to zwiastuje nadejście wiosny, którą - co niewykluczone - w tym roku przywitamy szybciej.
W przeszłości, jak podaje portal pyszności.pl, "cebula czarownic, czyli czosnek niedźwiedzi, była uważana za skuteczny środek do walki z upiorami. Wystarczyło mieć ją przy sobie lub spożywać na co dzień, aby chronić się przed złymi mocami. Cebulki tej rośliny wieszano w domach, aby ich czosnkowa moc chroniła mieszkańców".
Właściwości i zastosowanie czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi wyróżnia się nieco łagodniejszym smakiem niż czosnek tradycyjny, w tzw. ząbkach. Liście tego pierwszego są bogate w substancje odżywcze, a samo spożywanie tej rośliny korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Zobacz w naszej galerii, jakie cudowne właściwości posiada czosnek niedźwiedzi i dla kogo jest wskazany.
Dostępność i wykorzystanie czosnku niedźwiedziego w kuchni
Chociaż dziki czosnek niedźwiedzi można spotkać na leśnych polanach, jego pozyskiwanie właśnie z naturalnych połaci nie jest zalecane ze względu na częściową ochronę tej rośliny oraz możliwość jej pomylenia z trującą konwalią, która ma podobne w kształcie liście.
Jednakże uprawianie czosnku we własnym ogrodzie jest możliwe i bezpieczne, pod warunkiem, że zakupimy nasiona bądź cebulki, a nie będziemy wykopywać roślin z miejsc do tego nieprzeznaczonych.
Czosnek niedźwiedzi, jeśli nie mamy go w ogrodzie, można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub na niektórych targowiskach. Sprzedawany jest świeży lub zasuszony.
[b]Liście czosnku niedźwiedziego można dodawać do różnorodnych potraw, takich jak sałatki, zupy czy pesto, nadając im unikalny smak. Świeże listki mogą stanowić bazę do pesto, można je kisić lub marynować w oliwie.
Liście czosnku niedźwiedziego zbiera się od kwietnia do nawet czerwca, ale muszą być zielone, nie żółtawe, wówczas są najbardziej aromatyczne.
Niewykluczone, że roślina ta pojawi się w tym roku nieco szybciej, z uwagi na wysokie temperatury. Warto obserwować swoje ogrody, by nie przegapić najsmaczniejszych, pierwszych listków.
Czosnek niedźwiedzi można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie - jest mrozoodporny i łatwy w hodowli.