Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem są plany jak bronić się przed powodzią. Teraz aktualizowane

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Gdy topnieją resztki śniegu i lodu, rzeki wzbierają i zalewają niechronione nisko położone tereny
Gdy topnieją resztki śniegu i lodu, rzeki wzbierają i zalewają niechronione nisko położone tereny Fot. Marek Weckwerth
Topnieją resztki lodu na rzekach i jeziorach, poziom wód jest wysoki lub średni. Powódź naszemu regionowi już nie grozi, ale to czas na przyjrzeniu się problemowi. Wczoraj w Bydgoszczy odbyły się konsultacje społeczne online projektu aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Noteci.

Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce

Te plany nazywane hasłowo „Stop powodzi!” są kluczowym dokumentem wynikającym wprost z unijnej Dyrektywy Powodziowej. Opracowywane są na 6 lat i teraz po raz pierwszy są aktualizowane. Zaplanowano w nich najważniejsze prace zabezpieczające mieszkańców dolin rzecznych i ich mienie przed żywiołem.

Za ich opracowanie odpowiadają „Wody Polskie", a za przeprowadzenie konsultacji minister właściwy do spraw gospodarki wodnej – wyjaśniła Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury.

To też może Cię zainteresować

Konsultacje potrwają w 28 miejscowościach w całym kraju do 22 czerwca. Już napłynęło kilkadziesiąt uwag i wniosków.

Mieszkańcy obawiają się podtopień

- Groźne są powodzie związane z krótkimi, ale gwałtownymi opadami deszczu oraz roztopowe wezbrania wód. Obfite opady śniegu w lutym przypomniały o wciąż realnym zagrożeniu - powiedział Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW "Wody Polskie" w Bydgoszczy. - U mieszkańców terenów zalewowych Noteci powróciły obawy przed podtopieniami, takimi jak w Wieleniu w 2011 roku. Istotą PZRP jest przewidywanie takich zagrożeń i podejmowanie skutecznych działań ochronnych.

48 zadań w regionie Noteci

W projekcie aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) dla regionu Noteci (który obejmuje zachodnią i południowo-zachodnią cześć woj. kujawsko-pomorskiego, a także części Wielkopolski, Lubuskiego, Zachniopomorskiego) przewidziano 48 zadań. Są to głównie remonty obwałowań oraz modernizacje lokalnych urządzeń hydrotechnicznych na Noteci i jej dopływach.

Najważniejsze przedsięwzięcia zlokalizowano w zachodniej części regionu Noteci - na ponad 94 mln zł. Jednak wiele dotyczy remontów budowli hydrotechnicznych na Kanale Bydgoskim - śluz Osowa Góra, Prądy i Czyżkówko (wszystkie w Bydgoszczy) z zabudowaniami i mostami. To odcinek drogi wodnej Wisła – Odra od 14,8 do 38,9 km.

To też może Cię zainteresować

Uwzględniono także modernizację stopni wodnych na Kanale Górnonoteckim w Łochowie k. Bydgoszczy oraz Kanału Bachorza Duża (Bachorze) na Kujawach. Plany przewidują również rozbudowę skanalizowanej Noteci na odcinku Pakość-Łabiszyn z uwzględnieniem szlaku żeglownego wiodącego przez jeziora Mielno i Sadłogoszcz. Kolejnym przedsięwzięciem będą prace hydrotechniczne na rzece Kcynce (Kcynince) k. Kcyni.

Wszystkie informacje o konsultacjach są aktualizowane na stronie www.stoppowodzi.pl. Tam również dostępne są projekty aktualizowanych PZRP.

Susza też nam zagraża

Podczas wczorajszych konsultacji w Bydgoszczy zwrócono także uwagę na inne zagrożenie – na suszę.

Zapytaliśmy o to dr inż. Bogdana Bąka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, który jest ekspertem w diagnozowaniu deficytu wody na terenach rolniczych.

- Roczna suma opadów na Kujawach to 550 milimetrów na każdy metr kwadratowy, zaś w okresie wegetacyjnym tylko 330. Do pełnego zapotrzebowania na wodę potrzeba dodatkowo od 100 do 300 milimetrów, w zależności od rodzaju gleb i wielkości parowania - wyliczył Bogdan Bąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska