MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem stawiają na racjonalną gospodarkę lasami. Pod uwagę bierze się głosy mieszkańców

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jedną z głównych funkcji Lasów Państwowych jest ta gospodarcza, ale nowe kierownictwo chce zwiększyć tę społeczną – brać pod uwagę głosy mieszkańców
Jedną z głównych funkcji Lasów Państwowych jest ta gospodarcza, ale nowe kierownictwo chce zwiększyć tę społeczną – brać pod uwagę głosy mieszkańców Marek Weckwerth
Mieszkańców miast zawsze drażni, gdy znikają ich ulubione ścieżki pośród drzew, gdy pod topór idą całe połacie lasu. Nowe kierownictwo Lasów Państwowych, w tym w naszym regionie, chce to zmienić i już koryguje plany urządzania lasów.

Województwo kujawsko-pomorskie nie należy do bogatych w lasy. Ten obraz poprawia nieco powiat chojnicki, który co prawda leży w województwie pomorskim, ale w strukturze leśnej administrowany jest przez RDLP w Toruniu (w tym znaczeniu mapa lasów w regionie przypomina dawne, istniejące do 1975 r. wielkie województwo bydgoskie).

Lesistość w naszym regionie wynosi zaledwie 26,1 proc. To mniej niż średnia w Polsce (29,6 proc.), a ta ma – w ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości – osiągnąć w 2050 roku 33 proc.

Trzeba zwiększyć funkcję ochronną lasów

– Jesteśmy świadomi tego, że Polki i Polacy stawiają przed nami zdecydowane oczekiwania, by zwiększyć funkcję ochronną naszych lasów. Chcemy wysłuchać tych postulatów i ułatwić kontakt z leśnikami. Dlatego w każdym nadleśnictwie i dyrekcji regionalnej wyznaczamy osoby do kontaktu – powiedział podczas niedawnej Ogólnopolskiej Narady o Lasach Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

To też może Cię zainteresować

Lasy Państwowe przygotowały już zintegrowany model zarządzania swymi zasobami, z uwzględnieniem postulatów społecznych. Rośnie bowiem znaczenie lasów jako ostoi różnorodności biologicznej i przestrzeni, która decyduje o jakości życia Polaków.

– Leśnicy proponują podejście ekosystemowe, którego fundamentem jest ocena wartości przyrodniczej i społecznej lasów. W formule merytorycznych konsultacji wypracowaliśmy kryteria, którymi chcemy się posłużyć, wskazując obszary, które będą podlegały wyłączeniu bądź ograniczeniom użytkowania– dodał Witold Koss.

W Kujawsko-Pomorskiem ma być lepiej

- W naszym regionie przeznaczyliśmy już około 19,5 tysięcy hektarów lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Ale to nie koniec, bowiem w najbliższym czasie będziemy przyglądać się kilku kolejnym nadleśnictwom, w tym włocławskiemu, gdzie możliwe będzie zwiększenie powierzchni o wspomniane funkcje. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, uwagi i propozycje co do gospodarki leśnej – zapewnia Anna Stępień, konsultant ds. kontaktów społecznych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Pani Anna dodaje, że w samym Nadleśnictwie Żołędowo, które administruje lasami otulającymi od północy miasto Bydgoszcz, dla tej funkcji wyznaczono ponad 5 tys. hektarów. W tym nadleśnictwie odbyło się niedawno spotkanie z mieszkańcami podbydgoskiej gminy Osielsko, którzy mieli uwagi do prowadzenia gospodarki leśnej.

- Robimy to, aby spełnić oczekiwania społeczne. Mamy świadomość, że mieszkańcy dużych miast regionu i otaczających je miejscowości zwracają uwagę na wyręby zupełne. Będziemy się starać zmienić ten stan rzeczy - dodaje konsultantka ds. kontaktów społecznych.

Większe znaczenie tej idei na pewno zostanie zmaterializowane w nadleśnictwach gospodarujących na terenach otaczających Bydgoszcz, Toruń i Włocławek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska