MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W najbliższych latach czekają nas upały powyżej 40 stopni?

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Globalne ocieplenie. Czekają nas temperatury powyżej 40 stopni?
Globalne ocieplenie. Czekają nas temperatury powyżej 40 stopni? Anna Kaczmarz
Za nami wyjątkowo gorące lato. W 2019 roku odnotowaliśmy nowy rekord ciepła. Synoptycy przewidują, że lato z takimi temperaturami to teraz będzie dla nas normalność. A dodatkowo prognozuje się, że będzie jeszcze cieplej.

Tegoroczny czerwiec zaskoczył wszystkich. Tak wysokich temperatur nikt nie pamięta. Był to najcieplejszy czerwiec, w którym padł rekord miesięczny.

- Te epizody nie tylko w przyszłości będą się powtarzały, ale będą też miały tendencję do wydłużania się - ostrzegała w rozmowie z Gazeta.pl dr Aneta Afelt, klimatolożka z UW.

Według danych IMGW tegoroczne lato w Polsce zakończyło się temperaturą (uśrednioną dla całego kraju) o około 2,5°C przewyższającą przeciętną temperaturę z lat 1981-2010. Była to najwyższa średnia temperatura lata dla Polski w całej historii pomiarów instrumentalnych (w obecnych granicach kraju) - czytamy na portalu Nauka o klimacie.

Upały mogą się okazać niebezpieczne i dla planety i dla nas.
Bardzo groźne mogą okazać się susze i pożary. Według wyników eksperymentu EURO-CORDEX dla scenariusza emisyjnego Biznes-jak-zwykle (RCP8.5) średnia roczna suma opadów na obszarze Polski ma co prawda się zwiększyć nawet o 20%, jednak wzrosną głównie sumy opadu w chłodnej porze roku, zaś w ciepłej będą one zaledwie nieznacznie wyższe niż obecnie.

Niepokojące są również wyniki niektórych realizacji EURO-CORDEX odnośnie średnich temperatur całego lata (czerwiec-sierpień). Wskazują one na podwyższone ryzyko pojawiania się ekstremalnie upalnych sezonów letnich już pod koniec lat 30. XXI w - za Nauka o klimacie.

"Do roku 2040 częstotliwość comiesięcznych ekstremalnych upałów wzrośnie kilka razy i to niezależnie od tego, jaki będzie scenariusz emisji gazów cieplarnianych - tłumaczył kilka lat temu główny autor badania, Dim Coumou z Potsdam Institute for Climate Impact Research.

Może się jednak zdarzyć, że nie powstrzymamy emisji, a do atmosfery nadal będzie trafiać masa gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla. W takim przypadku należy oczekiwać, że do roku 2100 silne fale upałów będą nawiedzać aż 85 proc. powierzchni lądów, a bardzo silne - dziś niemal nieznane - nawet 60 procent lądów.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska