Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowem będą zbierać telewizory na oddział onkologiczny

Redakcja
Działaczki stowarzyszenia, od lewej: Iza Hirsch-Lewandowska, Barbara Górska i Natalia Sobolewska
Działaczki stowarzyszenia, od lewej: Iza Hirsch-Lewandowska, Barbara Górska i Natalia Sobolewska Archiwum Stowarzyszenia
Rozmowa z Izą Hirsch-Lewandowską o najnowszej akcji Stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary i dotychczasowej walce z chorobami nowotworowymi

Skąd pomysł na najnowszą akcję, gdzie chcecie wyposażyć oddział onkologiczny szpitala im. Jurasza w telewizory?
Pierwszy raz byłam na tym oddziale jako gość dwa lata temu. Organizowałyśmy z koleżanką zbiórkę prezentów świątecznych, wtedy nie znałam jeszcze potrzeb oddziału i jego mieszkańców. Informacja o potrzebach wychodziła gdzieś w rozmowach z rodzicami leczonych tam dzieci.
Ogromnym zaskoczeniem dla mnie było to, jak wielkie są potrzeby tego miejsca. Są tam wspaniali lekarze, którzy ratują te maluchy, ale życie codzienne na oddziale jest trudne nie tylko ze względu na walkę, jaka tam się toczy, ale na deficyty „namiastki codzienności”. Zainteresowałam członków naszego stowarzyszenia tym problemem.
Postanowiliśmy, że w pierwszej kolejności trzeba zorganizować telewizory na oddział, żeby nie tylko dzieci mogły oglądać ulubione bajeczki, ale także rodzice mogli trochę oderwać się od codziennych problemów oddziałowych .

Jak ma przebiegać akcja?
Mamy już wszystkie potrzebne zgody. Teraz zajmujemy się nagłaśnianiem całego przedsięwzięcia. Chcemy zebrać pieniądze na trzynaście telewizorów, bo na piętnaście sal znajdują się one tylko na dwóch.
W styczniu będzie można przelewać pieniądze na specjalnie wyodrębnione konto stowarzyszenia. Już można robić zakupy na portalu FaniMani.pl, gdzie część zysków trafi na nasze konto.

Kim są członkowie stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary?
Są to głównie mieszkanki i mieszkańcy Nowego, gdzie mamy swoją siedzibę.

Jedna z głośniejszych Waszych akcji to badania USG piersi dla mieszkanek powiatu świeckiego. Ile kobiet już przebadano?
Przebadanych zostało 175 pań z powiatu świeckiego, badania finansowane były z budżetu powiatu świeckiego. Ponadto zorganizowaliśmy bezpłatne badania USG, razem z Fundacją Ronalda McDonalda, dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. W ten sposób zbadano 120 dzieci z terenu gminy Nowe.

Zapraszacie też do Nowego brafitterki. Jakie korzyści odnoszą kobiety po spotkaniach z tymi specjalistkami?
W ramach działań profilaktycznych razem z powiatem świeckim poza badaniami USG piersi zorganizowałyśmy spotkania z ginekologiem dla pań oraz uczennic w szkołach ponadgimnazjalnych na temat zdrowia intymnego kobiety. Na spotkania zostały zaproszone też brafitterki, które uczyły prawidłowego doboru biustonosza, co jest niezmiernie ważne nie tylko jako element dbania o urodę biustu, ale także jako element profilaktyki chorób piersi.

Jak można Wam pomagać? Co najbardziej utrudnia działanie?
Największy problem to dotarcie do ludzi, żeby przekonać ich do wsparcia naszych pomysłów. Bez funduszy nie jesteśmy w stanie realizować naszych działań. Czasami dobre chęci i fajne pomysły nie wystarczą, jak nie mamy finansowego wsparcia. Odnośnie akcji dla szpitala Jurasza chcemy przekonać, że na wsparciu tego oddziału powinno zależeć każdemu. Warto pamiętać, że może dziś deficyt sprzętowy na tym oddziale nie jest naszym problemem, ale jutro już może nim być.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska