W poszukiwaniu rozwiązań zmniejszających koszty finansowania

Materiał informacyjny PKO Bank Polski
Z Arturem Gałęzą, dyrektorem Północnego Regionalnego Oddziału Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Gdyni, o propozycjach finansowych dla klientów biznesowych rozmawia Jan Oleksy.

Do aktualnej sytuacji idealnie pasuje tytuł książki Doctorowa ”Witajcie w ciężkich czasach”. Jak sobie w nich radzić?

Mamy czasy, w których koszty finansowe są istotnie wyższe niż miało to miejsce chociażby w okresie pandemii, kiedy otoczenie makroekonomiczne było mniej wymagające.

Obecnie ta sytuacja uległa zdecydowanej zmianie. Wzrost stóp procentowych na całym świecie, spowodował to, że z jednej strony nastąpił wyraźny wzrost oprocentowania depozytów, a z drugiej - wzrosły również odsetki od kredytów, od leasingów. Wszystko to może mieć wpływ na to, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe, znalazły się pod większą presją kosztów finansowych. Jako bank staramy się znajdować takie rozwiązania, które zmniejszałyby koszty finansowe, wpisując się w model działania firmy.

Jakie zatem propozycje głównie dla klientów biznesowych ma PKO Bank Polski?

Nasze poszukiwania dotyczą chociażby kwestii związanych z walutami i różnicami wynikającymi z wysokości stóp procentowych. W Polsce są one wyższe niż w strefie euro, więc dla wielu naszych klientów korporacyjnych, czy też przedsiębiorców, którzy eksportują swoje produkty do Unii Europejskiej i rozliczają się w euro, bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę wysokość oprocentowania, jest korzystanie z finansowania w euro. Tam, gdzie jest to możliwe i ma uzasadnienie, klienci chętnie wybierają finansowanie w euro i to zarówno w zakresie kredytów obrotowych, jak i leasingu. Korzyści z takiego zabiegu mogą być znaczne, choć nie można wykluczyć ryzyka związanego z wahaniami kursu walut.

A te są trudne do przewidzenia. Niewiadomą jest zatem kwestia rentowności sprzedaży eksportowej. Ale wróćmy jeszcze do tematu finansowania zadłużenia.

W ostatnich kwartałach mogliśmy zaobserwować i nadal obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na środki obrotowe głównie dlatego, że w pandemii nastąpiło zerwanie łańcuchów dostaw i pojawiły się problemy związane z produkcją, realizacją zamówień i finalizacją kontraktów. Przyczyną takiej sytuacji był brak dostępu do materiałów, komponentów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. To z kolei powodowało, że firmy zaczęły gromadzić większe zapasy, żeby móc zapewnić ciągłość produkcji.

Takie zwiększanie zapasu magazynowego wymaga finansowania.

Częściowo takie finansowanie zapewniają kredyty udzielane przez bank, a częściowo firmy korzystają ze środków własnych. Ten wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy związany ze wzrostem zapotrzebowania na wyższe stany magazynowe powodował, że firmy zwiększały zewnętrzne finansowanie w postaci kredytów. Jednocześnie rosnące stopy procentowe powodowały, że wyższy kredyt, większe zapotrzebowanie na środki obrotowe, wyższe stopy procentowe przekładały się na rosnące koszty finansowe.

Jakie są sposoby na rozwiązanie tych problemów?

Jednym z pomysłów jest oczywiście zastąpienie kredytu złotowego kredytem w euro. Drugą możliwością jest wykorzystanie instrumentów finansowania handlu, takich jak gwarancje bankowe czy akredytywa dokumentowa i zastąpienie nimi płatności gotówkowych.

- Obecnie często proponujemy naszym klientom zastąpienie kwot zatrzymanych oraz kaucji wpłaconych kontrahentom - gwarancjami bankowymi. Najczęściej w formie gwarancji dobrego wykonania lub rękojmi. Dzięki temu klienci mogą obniżyć ponoszone koszty i odzyskać zamrożone środki. Natomiast w obszarze finansowania handlu zagranicznego proponujemy zastąpienie zaliczek i przedpłat - zobowiązaniem banku w formie akredytywy dokumentowej, co wiąże się ze znacznym zwiększeniem bezpieczeństwa transakcji oraz ograniczeniem ryzyka. Oczywiście oferujemy system do obsługi tego typu produktów oraz wsparcie merytoryczne i pomoc w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, także na etapie zawierania kontraktów handlowych - zaznacza Anita Podgórska, ekspertka, z Biura Finansowania Handlu, Zespołu Sprzedaży Produktów Finansowania Handlu w PKO Banku Polskim.

Dodam, że akredytywa dokumentowa jest instrumentem powszechnie stosowanym w handlu na całym świecie. Jej koszt jest obecnie kilkakrotnie niższy niż koszt kredytu złotowego - czyli zamiast wysyłać swoje środki albo środki z kredytu do kontrahenta, można wystawić akredytywę dokumentową. Korzyścią stosowania tego instrumentu jest nie tylko wymiar odsetkowy, ale także bezpieczeństwo transakcji dla obu stron.

Jakie jeszcze istnieją rozwiązania zmniejszające koszty finansowania?

Kolejne rozwiązanie realizowane jest przez naszą spółkę faktoringową w ramach Programu Finansowania Dostawców. Naszym klientom możemy zaproponować linię finansowania.

Jak to wygląda, zapytaliśmy Bartosza Laskowskiego - regionalnego menadżera ds. Sprzedaży Korporacyjnej, PKO Faktoring Departament Sprzedaży.

- Program Finansowania Dostawców to forma finansowania łańcucha dostaw. Wykorzystujemy zdolność finansową klienta do zapewnienia finansowania jego dostawcom na korzystnych warunkach.

Mówiąc wprost klient, zakupi i odbierze towar lub usługę od twojego dostawcy, przekaże nam fakturę, którą opłacimy nawet tego samego dnia. Kiedy nadejdzie termin płatności, wpłaci pieniądze na nasze konto, a my dokonamy rozliczenia końcowego. Korzyścią dla klienta jest obniżenie kosztów finansowania obrotowego (to dostawca ponosi koszty finansowania przyśpieszonej płatności za fakturę) oraz wzmocnienie relacji biznesowych z dostawcami. Dla dostawcy to atrakcyjny „kredyt” bez zabezpieczeń na bardzo dobrych warunkach cenowych oraz natychmiastowa zapłata za zrealizowaną usługę czy dostawę towaru. Program Finansowania Dostawców najlepiej sprawdzi się, gdy dostawcy zwracają szczególną uwagę na skrócenie terminów płatności oraz sygnalizują problemy z płynnością finansową i realizacją dostaw.

Obustronne korzyści

W Programie Finansowania Dostawców wszystkie strony, zarówno klient, jak i dostawca czy podwykonawca są beneficjentami takiego rozwiązania. To bardzo atrakcyjna propozycja finansowa, którą oferuje PKO Bank Polski.

Czy to rozwiązanie zamyka już wszystkie możliwości?

Przedstawiliśmy wspólnie z naszymi specjalistami trzy przykładowe możliwości zmniejszania kosztów finansowania, ale z powodzeniem można też stosować rozwiązania hybrydowe łączące kilka elementów z obszarów, o których już wspominałem - finansowania handlu, wymiany walutowej, czy finansowania faktoringowego. Każdy klient jest inny, funkcjonuje na różnych modelach biznesowych, dlatego nasi specjaliści bankowi wypracują odpowiednią dla niego koncepcję finansowania i przedstawią rozwiązania na miarę potrzeb i oczekiwań. Mówiąc krótko, zaoferujemy klientowi nie tylko dostęp do finansowania, ale jednocześnie zaproponujemy rozwiązania obniżające koszty finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska