Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sępólnie trwa rejestracja uchodźców. Jest ich już ponad 200

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Urzędzie Miejskim w Sępólnie od 16 marca trwa rejestracja uchodźców z Ukrainy. Dziennie urzędnicy są w stanie zarejestrować 20-30 osób dziennie
W Urzędzie Miejskim w Sępólnie od 16 marca trwa rejestracja uchodźców z Ukrainy. Dziennie urzędnicy są w stanie zarejestrować 20-30 osób dziennie fot. Sandra Szymańska
Już ponad 200 osób uciekających przed wojną na Ukrainie przyjechało na teren gminy Sępólno Krajeńskie. W Urzędzie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim trwa ich rejestracja.

Wszyscy uchodźcy z Ukrainy, chcący korzystać z pomocy socjalnej, edukacji, opieki zdrowotnej, czy chcący podjąć pracę, muszą mieć polski numer PESEL. Sępoleński ratusz przy okazji dementuje pojawiające się w przestrzeni publicznej fałszywe informacje o tym, że otrzymanie polskiego numeru PESEL oznacza zrzeczenie się obywatelstwa ukraińskiego i zamyka możliwość powrotu na Ukrainę. Jest to nieprawda.

Rejestracja uchodźców w UM w Sępólnie

Wciągnięcie do ewidencji i nadanie numeru PESEL umożliwia obcokrajowcom dostęp do wielu świadczeń w Polsce. Daje to także możliwość legalnego pobytu i podjęcia pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 18 miesięcy. Spodziewając się dużej ilości uchodźców, chcących załatwić formalności, Urząd Miejski w Sępólnie uruchomił dodatkowe stanowiska do obsługi osób z Ukrainy. Na terenie gminy Sępólno jest ich już ponad 200.

- Rejestracja przebiega u nas na dwóch wydzielonych stanowiskach. Trzecie stanowisko pozostawiliśmy do obsługi naszych mieszkańców. Mamy też zatrudnioną osobę, która jest uchodźcą, ale zna język polski i ukraiński. Pomaga ona w komunikacji pomiędzy naszymi urzędnikami, a uchodźcami, którzy przychodzą się rejestrować – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Ukraińskie dzieci w sępoleńskich szkołach

Sępoleński urząd jest w stanie rejestrować kilkadziesiąt uchodźców dziennie. Po dopełnieniu formalności o pracę można pytać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzieci można posłać też do szkoły.

- Tu żadnych ograniczeń nie ma. Do naszych placówek przyjmiemy wszystkie dzieci, bez względu na język jakim się posługują – dodaje burmistrz.

Do tej pory do sępoleńskich szkół przyjęto już 40 dzieci z Ukrainy. Na terenie gminy działa siedem takich placówek, dwie w mieście i pięć na terenach wiejskich. Każda z nich jest otwarta na przyjmowanie dodatkowych uczniów.

Wszystkie niezbędne dokumenty są do pobrania TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska