Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

Park powstał w XIX wieku jako „leśna maska” dla zakamuflowania istniejącego tam Fortu „Przyczółek Mostowy”, jako elementu pruskiej Twierdzy Toruń.
W imprezie mogą wziąć udział mieszkańcy miasta i regionu, którzy przy pomocy specjalnie sporządzonej mapy będą musieli znaleźć określone punkty w terenie oraz odpowiednio je zapisać w karcie startowej. Odcinki pomiędzy punktami kontrolnymi umieszczonymi na mapie uczestnicy przechodzą według własnej koncepcji.
Organizatorzy przygotowali dwie trasy przeznaczone: dla początkujących TP o długości 3 km oraz dla średniozaawansowanych TU o długości 4 km. Obie trasy nie mają żadnych ograniczeń wiekowych. Materiały startowe będą wydawane w godz. 10.00 – 12.00, a przyjmowane będą jedynie do godz. 14.00. Uczestnicy powinni wziąć ze sobą długopisy.
To też może Cię zainteresować
Start i meta imprezy będą znajdowały się w tym samym miejscu przy ul. Złotej (południowe wejście do Parku Tysiąclecia). Zgłoszenia i wpisowe są przyjmowane w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK, przy ul. Piekary 41. Kierownikiem imprezy jest przodownik imprez na orientację PTTK – Przemysław Tafliński, a sędzią głównym przodownik imprez na orientację PTTK – Waldemar Fijor.
Nieco historii
Fort „Przyczółek mostowy” (Brückenkopf) – usytuowany jest przy ul. Podgórskiej. Zbudowany na zarysie kleszczowym w latach 1824 – 1835. Starsza jego część zamknięta jest od nasady murem ze strzelnicami (tzw. Murem Carnota) z lat 1861 – 1863. Otoczony jest głęboką mokrą fosą, bronioną z osiowo umieszczonej kaponiery. Dobrze zachowane i godne obejrzenia są: rawelin, stok bojowy, budynki koszarowe, reduta, magazyn prochowy oraz dwa bastiony. Prawy przetrwał do dziś bez zniekształceń.
Wędrówki rodzinne z PTTK
Także w sobotę 19 lutego Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 7.15 na platformie pasażerskiej MZK linii 20 przy al. Solidarności, skąd o godz. 7.23 nastąpi wyjazd autobusem MZK na Glinki (ul. Poznańska). Trasa wędrówki będzie wiodła skrajem poligonu wojskowego do Parku Tysiąclecia.
To też może Cię zainteresować
Po drodze uczestnicy obejrzą głaz z tablicą upamiętniającą: ofiary niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, pomnik oficerów AR oraz Fort XII. Wyprawą o długości 8 km pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. W Parku Tysiąclecia uczestnicy wędrówki włączą się do imprezy 45. Kopernikańskie Marsze na Orientację.