Światowy Dzień Wody ma inspirować działania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, a dokładnie jego celów, co w języku angielskim określa się jako Sustainable Development Goals (SDGs). Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Wody to „Przyspieszenie zmian” - w celu rozwiązania kryzysu związanego z dostępem do wody i urządzeń sanitarnych.
- Woda ma wpływ na nas wszystkich. Niestety z każdym rokiem narasta problem globalnej suszy. Właśnie dlatego wszyscy musimy niezwłocznie podjąć działania, aby powstrzymać kryzys wodny i postępujące zmiany klimatyczne. Wszyscy, to znaczy Ty, Twoja rodzina, szkoła i społeczność. Każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, choćby poprzez niewielką zmianę w sposobie, w jaki na co dzień korzysta z zasobów wodnych – przekonuje Edyta Rynkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW) w Bydgoszczy
.
Pani Edyta przypomina też, że coraz częstsze tragiczne w skutkach ekstremalne zjawiska pogodowe to ostatni sygnał ostrzegawczy, przypominający nam, że zmiany nawyków nie możemy odkładać na później.
Z wizytą u przedszkolaków
Ten dzień to także święto pracowników gospodarki wodnej, które spędzają aktywnie w pracy. 21 i 22 marca pracownicy RZGW w Bydgoszczy przeprowadzają lekcje o wodzie.
To też może Cię zainteresować
- Tym razem odwiedzamy przedszkolaków, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie na naukę racjonalnego korzystania z zasobów wodnych. Pamiętajmy, że nasze poprawne nawyki kształtowane są już od najmłodszych lat. Dlatego wyznając zasadę „czym skorupka za młodu nasiąknie…” korzystamy z zaproszeń i edukujemy poprzez zabawę, quizy oraz liczne pogadanki. W środę jesteśmy w Przedszkolu Niepublicznym "Źródełko" w Bydgoszczy – wyjaśnia Edyta Rynkiewicz.
Prace artystyczne ze... śmieci
- Właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny z okazji Światowego Dnia Wody pod nazwą "Przyspieszmy zmiany w naszych wodach!" Zadanie dla uczniów było trudne, ale spisali się na medal – zapewnia pani rzecznik.
Młodzież wykonała przepiękne instalacje artystyczne ze... śmieci. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania polskich rzek i jezior. Instalacja miała nakłaniać do dbania o czystość wód lub pokazywać tragiczne skutki zaśmiecania środowiska wodnego. Sposób wykonania dzieł był nieograniczony.
Lista zwycięzców
1. Julia Rajewska, Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy,
2. Aleksander Szudrowicz, Szkoła Podstawowa w Przyłękach,
3. Martyna Jackowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance.
Wyróżnienia
• Michał Zieliński, Szkoła Podstawowa numer 65 Bydgoszczy,
• Maja Gintrowska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance,
• Dominika Kondziela, Szkoła Podstawowa nr 43 w Bydgoszczy,
• Kacper Opas, Szkoła Podstawowa w Karszewie,
• Zuzanna Opas, Szkoła Podstawowa w Karszewie,
• Gracjan Kun, Zespół Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy,
• Jacob Affelt, Szkoła Podstawowa w Przyłękach.
Do zwycięzców trafią atrakcyjne nagrody, które będą systematycznie rozsyłane do szkół. Ogólnopolski konkurs trwał od 24.02 do 20.03.2023 r. Organizatorem był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
