Samochodowy zgiełk za oknem doprowadza Was do szału? W Toruniu wystartowały konsultacje społeczne, więc każdy ma okazję poskarżyć się na dokuczliwy hałas. Im więcej osób stawi się na spotkaniach, tym większe szanse, że będzie ciszej. W planach są bowiem ekrany akustyczne.
- Przez miesiąc wynajmowałam pokój przy Dworcu Wschodnim. Noc w noc budził mnie stukot pociągów, klaksony... - wspomina Magdalena Witkowska, studentka. - Trafiłam z deszczu pod rynnę, bo teraz mieszkam przy ul. Broniewskiego. Kiedy przejeżdża tramwaj, prawie podskakuję.
- Słyszałem, że w starożytnych Chinach torturowali hałasem - opowiada torunianin Jan Makowski. - W sumie, spędzenie całego dnia przy wjeździe na Grębocin faktycznie byłoby męką.
Czytaj także: Mapa akustyczna Torunia już gotowa!
Decybele decybelom nierówne
Mirosław Bulczyński z wydziału środowiska i zieleni podkreśla, że dopuszczalna emisja hałasu w strefie śródmiejskiej to 70 decybeli.
- Najgłośniej jest wzdłuż ul. Grudziądzkiej, Olsztyńskiej, Poznańskiej. Szosa Chełmińska też do najcichszych nie należy. Z tym hałasem bywa różnie - kiedy ktoś bawi się na koncercie rockowym, decybele mu nie przeszkadzają. Ale kiedy mieszka przy wyjątkowo głośniej trasie, to już inna historia. Hałas ma kiepski wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie. Z niego biorą się bóle głowy.
Ba! Dźwięki powyżej 75 decybeli mogą fatalnie odbić się na pracy naszego żołądka, spowodować nadciśnienie tętnicze. Ciągłe przebywanie w hałasie od 85 decybeli, możemy zaś przypłacić pogorszeniem słuchu.
Pomysły na wojnę z hałasem na toruńskich ulicach? Ograniczenia prędkości czy ograniczenia ruchu pojazdów powyżej 3,5 t.
Urzędnicy zakładają też postawienie ekranów akustycznych w trzech punktach - przy Olsztyńskiej, Broniewskiego i skrzyżowaniu Długiej z Legionów (okolice zajezdni autobusowej). - Do 8 marca każdy może wyrazić swoją opinię, co do ich ustawienia - dodaje Bulczyński.
Przypomnijmy. W ubiegłym roku powstała mapa Torunia z najgłośniejszymi punktami. Zgodnie z unijnymi wymogami, kolejna zostanie opracowana za cztery lata.
Szosa Bydgoska, plac Hoffmana, Czerwona Droga, Przy Kaszowniku, Traugutta - to miejsca, w których mamy ochotę zatkać uszy. Według mapy akustycznej potworny hałas jest również w okolicach dworca Toruń Wschodni, w Czerniewicach, na Rudaku, Podgórzu, w Grębocinie, nad Strugą i na Bielawach.
To leży w naszym interesie
Gdzie hałas jest najbardziej uporczywy?
Możemy wyrazić swoje zdanie bez wychodzenia z domu. Wystarczy kliknąć na stronę www.konsultacje.torun.pl. Formularze do zgłaszania uwag są też dostępne w siedzibie urzędu miasta przy Wałach gen. Sikorskiego 8, a dokładniej - w wydziale środowiska i zieleni.
W ramach wojny z głośnością w Toruniu, zostaną zorganizowane dwa spotkania. Opiniami możemy podzielić się 27 lutego (środa). Wystarczy zajrzeć w godz. 16-18 do punktu informacyjnego urzędu.
Drugie spotkanie konsultacyjne zostało natomiast zaplanowane na 7 marca (czwartek). Zapraszamy na godz. 17 do Centrum Sztuki Współczesnej.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »