"Wyrzuciło mieszkańca przez okno". Pięć osób rannych w wyniku wybuchu gazu w Zabrzu
W Wąbrzeźnie i gminie Ryńsk jest szansa na nowe bloki. Podpisano już pierwsze dokumenty
Wąbrzeźno oraz gmina Ryńsk są dwoma spośród dwunastu samorządów, których włodarze 19 marca w Urzędzie Gminy Zbójno w powiecie golubsko-dobrzyńskim podpisali wstępne porozumienia z Krajowym Zasobem Nieruchomości, zakładające zbudowanie bloków na terenie danych gmin bez ich udziału finansowego - jedynym wkładem byłoby przekazanie przez dany samorząd gruntu pod nieruchomości.
W zbudowanych blokach na korzystnych warunkach finansowych mogliby zamieszkać mieszkańcy Wąbrzeźna i gminy Ryńsk (płaciliby ok. 11, 12 zł za metr kwadratowy), a lokatorzy, który opłacaliby czynsz przez 30 lat, mogliby po tym okresie zostać właścicielami danego mieszkania, bowiem spłacając czynsz, spłacaliby także kredyt, z którego częściowo będzie pokryta budowa bloków. Proponowany program mieszkaniowy skierowany jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale których dochody są zbyt wysokie, żeby mogły zamieszkać w mieszkaniach komunalnych. Zasady programu mają być podobne do zasad wynajmu lokali z Towarzystw Budownictwa Społecznego, ale z gwarancjami Skarbu Państwa i z pieniędzmi pochodzącymi ze środków budżetowych. Wstępnie mieszkania w budowanych blokach miałyby być dwupokojowe o powierzchni ok. 50 metrów lub jednopokojowe, ok. 40-metrowe.
- Podpisując porozumienie złożyłem wstępną deklarację, że liczę na to, że ten program ruszy, będzie skuteczniejszy i stanowiący lepszą ofertę dla samorządów i dla mieszkańców niż program Mieszkanie Plus i że faktycznie w wyniku realizacji tego programu będą powstawały mieszkania dla osób średniozamożnych, których nie stać na własne mieszkanie
- mówi nam Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna.
Burmistrz Wąbrzeźna chce, żeby dzięki temu programowi, ze wsparciem środków krajowych, w Wąbrzeźnie powstał chociaż jeden blok. Byłby to pierwszy blok z programu Krajowego Zasobu Nieruchomości, ale kolejny budowany przez samorząd w Wąbrzeźnie.
- Już jesteśmy w trakcie budowy bloku z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego, działają także prywatni deweloperzy i zastanawiamy się nad budową budynku komunalnego z dofinansowaniem z BGK
- podkreśla burmistrz i zaznacza, że realizacja programu z Krajowym Zasobem Nieruchomości byłaby kontynuacją polityki mieszkaniowej Wąbrzeźna, bez obciążania dodatkowo budżetu miasta.
Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na mieszkania w Wąbrzeźnie jest - na listach osób oczekujących na mieszkanie socjalne czy komunalne jest ok. 90-100 osób, oczekujących często wraz ze swoimi najbliższymi. Odpowiadając na to zapotrzebowanie w Wąbrzeźnie budowany jest przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego blok przy ul. Dantyszka 10, którego budowę wspiera Urząd Miasta w Wąbrzeźnie. W tym bloku są 24 mieszkania, a chętnych było 30 rodzin. Miasto sprzedało także prywatnemu deweloperowi działkę przy ul. Strażackiej, gdzie ma powstać blok z 34 mieszkaniami - po 3 tygodniach jest już 30 rezerwacji na mieszkania. Także na ul. Rataja ma powstać pięć budynków sześciorodzinnych.
Burmistrz Wąbrzeźna zakłada, że w ciągu roku w budowie w stopniu zaawansowanym będzie 100 mieszkań na terenie Wąbrzeźna.
