MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto się dzielić, bo dobra zawsze wraca - rozmawiamy z Czesławem Abramczykiem

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Bracia Abramczyk, założyciele firmy Abramczyk, mają swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. To forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta.
Bracia Abramczyk, założyciele firmy Abramczyk, mają swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. To forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Tomasz Czachorowski
Lider społecznej odpowiedzialności biznesu? Najważniejsze, by umiał podzielić się swoim zyskiem, był obecny w życiu lokalnej społeczności. Oczywiście, wiąże się to z wieloma wyborami, bo wszystkim nie można i uda się pomóc. Jednak dobro zawsze wraca! - rozmowa z Czesławem Abramczykiem, prezesem rodzinnej firmy Abramczyk w Bydgoszczy

Mówią, że biznes ma przede wszystkim przynosić pieniądze, ale Wasza firma potrafi dzielić się zyskiem, robi to od lat. W czasie pandemii przekazaliście respiratory Pomorskiemu Centrum Pulmonologii oraz Szpitalowi Uniwersyteckiemu im. Biziela w Bydgoszczy, pomogliście też ofiarom wojny na Ukrainie i długo by jeszcze wymieniać…

- Zgadza się, staraliśmy się wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem, a w naszej firmie sukces może odnieść każdy niezależnie od rocznika i paszportu. Na stanowiska zarządcze i specjalistyczne awansują także pracownicy z Ukrainy, którym zapewniamy również kursy językowe. Z inicjatyw poza tym, czym zajmujemy się na co dzień w firmie, czyli produkcją i dostawą świeżych ryb oraz owoców morza, promujemy zdrowy tryb życia w każdej postaci. Zapewniamy pracownikom darmowe ryby, obiady oraz świeże warzywa. Kupiliśmy dla nich rowery, bardzo fajnie się w to zaangażowali. Dopingujemy załogę w różnych aktywnościach sportowych, jak bieganie, nordic walking, tenis stołowy - także poza pracą, jeśli ktoś ma hobby. Zachęcamy do wspólnego kibicowania.

Potwierdzeniem naszego zaangażowania w sprawy społeczne są liczne nagrody, jakie otrzymujemy. W ostatnich miesiącach nagrodzono nas prestiżowym wyróżnieniem od największej organizacji przedsiębiorców – Business Center Club – Lider Polskiego Biznesu w kategorii CSR.

Sport jest Wam bardzo bliski, firma Abramczyk jest m.in. sponsorem tytularnym takich drużyn, jak Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz i Abramczyk Polonia Bydgoszcz. To trwa od dawna, więc nie jest epizodyczne. Firma wspiera nie tylko sport zawodowy, ale także amatorski, zwłaszcza uprawiany przez dzieci i młodzież.

Sport jest dla nas bardzo ważny. Współfinansujemy pracownikom bilety na zawody żużlowe. Mamy własne strefy rodzinne na stadionach. Wspieramy talenty sportowe, od dawna m. in. żużlowca Wiktora Przyjemskiego, wychowanka Polonii Bydgoszcz, obecnie zawodnika klubu Motor Lublin. Zależy nam bardzo, by tradycyjne sporty, z których słynął nasz region, wróciły na szczyty. Jesteśmy sponsorem od pięciu lat, co oznacza, że traktujemy to zajęcie bardzo poważnie i długofalowo. Ponadto współpracujemy z utalentowaną młodzieżą i dziećmi. Sponsorujemy drużynę AZS piłki ręcznej przy UKW w Bydgoszczy i Akademię Piłkarską Młodzików, organizujemy mistrzostwa AP Małych Mistrzów Abramczyk Team. Wspieramy pasje przedszkolaków i uczniów z Fordonu, który jest nam szczególnie bliski i gdzie nasza firma ma swoją siedzibę. Niedawno odbyła się piąta edycja Fordońskiej Olimpiady Młodzieży. Najbardziej cieszymy się z tego, że w nasze inicjatywy sportowe angażują się całe rodziny. W ramach integracji pracowników w Abramczyk Team rozdaliśmy im kilkadziesiąt rowerów i stworzyliśmy drużynę wykręcającą kilometry w ramach konkursu Rowerowa Stolica Polski.

Zostaliście Liderem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w jubileuszowej 25. edycji Złotej Setki Pomorza i Kujaw. Otrzymaliście też wyróżnienie specjalne „Solidarni z Ukrainą”. Jaki, Pana zdaniem, powinien być lider CSR?

Najważniejsze, by umiał podzielić się swoim zyskiem, był obecny w życiu lokalnej społeczności. Oczywiście, wiąże się to z wieloma wyborami, bo wszystkim nie można i uda się pomóc. Jednak dobro zawsze wraca! Bardzo ceniliśmy sobie współpracę z Fabryką Lloyda przy Festiwalu Tango Fado Flamenco, gdzie gościła pani ambasador Argentyny. Przykro, że Fabryka spłonęła. Liczymy, że uda się ją odbudować. Mocno trzymamy kciuki!

Złota Setka Pomorza i Kujaw to jedyny taki ranking w naszym województwie. W jaki sposób zachęciłby Pan firmy do udziału w nim we wspomnianej kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu?

Warto wziąć udział w tym rankingu, my bierzemy od lat. To ociepla wizerunek firm, robi pozytywny klimat wokół nich. Biznes nie może być oderwany od rzeczywistości, a dobrze go widzieć blisko przedsięwzięć ważnych dla lokalnej społeczności. To buduje więzi z otoczeniem. Nasz przykład pokazuje, że zaangażowanie w małą ojczyznę przynosi dużo dobrego, bo pociąga za sobą innych, którzy też chcą coś zrobić dla środowiska lokalnego. My wszędzie, gdzie tylko się da promujemy Bydgoszcz! Miasto jest coraz lepiej postrzegane na zewnątrz. Złota Setka służy miastu, regionowi i biznesowi.

Dodajmy na koniec, że bracia Abramczyk, założyciele firmy Abramczyk, mają swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. To forma uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

ZŁGOŚ SWOJĄ FIRMĘ

Jeżeli Twoja firma uwzględnia interesy społeczne, ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami: klientami, pracownikami, społecznością lokalną, to koniecznie zgłoś się do prestiżowej kategorii Lidera społecznej odpowiedzialności biznesu. Wystarczy kliknąć poniżej i wypełnić webankietę przygotowaną przez naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, naszego partnera merytorycznego w tej kategorii.

Następnie zawarte w niej odpowiedzi zostaną ocenione przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Artura Laski, profesora uczelni, dziekana Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. Firmy, które uzyskają najlepszy wynik z badania ankietowego, trafią pod obrady kapituły konkursu, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele regionalnych uczelni, organizacji biznesowych, otoczenia biznesu i samorządu. W tajnym głosowaniu wyłonią oni pierwszą trójkę, a do zwycięzcy trafi statuetka.
Na zgłoszenia w tej kategorii czekamy do 7 lipca, do godziny 12:00.

Święto regionalnego biznesu

Laureatów wszystkich kategorii ogłosimy na gali w Operze Nova w Bydgoszczy, 30 września. Zaprosimy na nią wszystkich uczestników Złotej Setki.
REGULAMIN RANKINGU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska