Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny termin dla emerytek z 1953 rocznika na złożenie wniosku do ZUS. Ostatni dzień na złożenie wniosku!

Jolanta Zielazna
Emerytki z rocznika 1953 szacują, że na niekonstytucyjnej zmianie przepisów straciły ok. 40 proc. emerytury
Emerytki z rocznika 1953 szacują, że na niekonstytucyjnej zmianie przepisów straciły ok. 40 proc. emerytury Archiwum
Już ponad półtora tysiąca kobiet z rocznika 1953 województwie kujawsko-pomorskim złożyło do ZUS wnioski o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dla jednej z grup termin mija 23 kwietnia - przypomina ZUS.

Wniosek do ZUS

Dla części emerytek z 1953 rocznika 23 kwietnia mija termin składania skarg do ZUS o wznowienie postępowania w sprawie przyznania emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019.

W oddziałach ZUS w Kujawsko-Pomorskiem już ponad półtora tysiąca kobiet z rocznika 1953 złożyło takie wnioski (prawo nazywa je skargami). To panie, które w 2008 r. odeszły na wcześniejszą emeryturę (ukończyły 55 lat i miały 30 lat pracy), a gdy w 2013 chciały przejść na zwykłą, ich rocznik został objęty niekorzystnymi przepisami. Sporo straciły na wysokości nowego świadczenia, więc ZUS dalej wypłaca im wcześniejszą emeryturę.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 (P 20/16) przed niektórymi emerytkami długa droga do odzyskania tego, czego je pozbawiono.

Przeczytaj także: Abolicja ZUS. ZUS UMORZY niezapłacone składki z ostatnich 20 lat. Masz 2 lata na złożenie wniosku

Emerytki z rocznika 1953- półtora tysiąca wniosków w regionie

Jak informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, do połowy kwietnia 909 skarg (tak się to formalnie nazywa) o wznowienie postępowania złożyły emerytki w oddziale bydgoskim ZUS, 621 - w Toruńskim. W tym są 164 wnioski pierwszorazowe (103 w Bydgoszczy i 61 w Toruniu) - to znaczy złożyły je panie, które wcześniej - prawdopodobnie wiedząc, że przeliczenie emerytury będzie dla nich niekorzystne - nie składały podań lub wycofały je przed uprawomocnieniem się decyzji. Teraz występują o przyznanie im emerytury z powodu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Jakie będzie postępowanie ZUS wobec tych kobiet? Jak informuje rzeczniczka Krystyna Michałek, w przypadku kobiet urodzonych w 1953 r, które otrzymują wcześniejszą emeryturę przyznaną na podstawie art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w związku z art. 29 tej ustawy, jeśli emerytura powszechna nie został przyznana, będzie teraz obliczona z uwzględnieniem treści wyroku TK , czyli bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o kwoty wcześniej wypłaconych świadczeń

- Jeśli kobieta złoży skargę o wznowienie postępowania, to potraktujemy ją jak wniosek o emeryturę w wieku powszechnym, następnie wydamy decyzję odmawiającą uchylenia decyzji w sprawie wcześniejszej emerytury i wezwiemy do uzupełnienia wniosku - wyjaśnia rzecznik regionalny Krystyna Michałek. - Gdy kobieta złoży wniosek o emeryturę z powszechnego wieku, to świadczenie emerytalne zostanie przyznane od początku miesiąca, w którym złożony został wniosek, nie wcześniej niż od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Emerytury kobiet 1953, które odwołały się do sądu

Inna jest sytuacja kobiet rocznika 1953, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem. Te panie mają 3 miesiące od opublikowania wyroku (termin mija 21 czerwca 2019) na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego w związku z wyrokiem TK.
Skargę trzeba złożyć w tym samym sądzie, który wydał prawomocny wyrok.

Emerytury kobiet 1953, które nie odwołały się do sądu

W najtrudniejszej sytuacji są wcześniejsze emerytki z rocznika 1953, które złożyły do ZUS wniosek o przeliczenie im emerytury wcześniejszej na tę z powszechnego wieku, ale nie odwołały się do sądu od decyzji ZUS, wyliczającej im niższe świadczenie.

Te panie tylko do 23 kwietnia mają czas na złożenie do ZUS skargi na wznowienie postępowania. Robią to na podstawie art. 145a Kpa. Niestety, na podstawie tego samego Kodeksu, art. 146 ZUS wyda decyzję odmowną, bo postępowania nie można wznowić, jeśli od doręczenia decyzji minęło ponad 5 lat. ZUS stwierdzi więc tylko wydanie zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa i wskaże okoliczności, z powodu których nie może uchylić decyzji.
Od tej decyzji można odwołać się do sądu.

145 tys. kobiet z rocznika 1953 może dotyczyć wyrok TK, szacował ZUS w 2016 r. Wtedy koszt podwyższenia im emerytur obliczono na 216 mln zł rocznie. Później ZUS skorygował liczbę kobiet do 112,5 tys.

RPO czeka na odpowiedź ministerstwa pracy

Sytuację mogłoby zmienić uchwalenie nowych przepisów, dotyczących emerytek z rocznika 1953, które nie mogą skorzystać na wyroku TK. Wtedy problem byłby załatwiany w jednakowy sposób. W tej sprawie do ministerstwa pracy na początku kwietnia pisał rzecznik praw obywatelskich. Ciągle czeka na odpowiedź.

Od autorki

Mimo niekorzystnych dla jednej grupy emerytek przepisów Kpa warto, by złożyły one do ZUS skargę o wznowienie postępowania. Nie zamkną sobie w ten sposób drogi do ewentualnych późniejszych działań prawnych. Pokażą też, że nie godzą się na takie załatwienie sprawy, by nie była możliwa realizacja wyroku TK.

Nie wiemy, jakie będą decyzje sądów w razie ewentualnych odwołań od negatywnych decyzji ZUS, nie wiemy, co ministerstwo odpowie RPO, czy w ogóle i ewentualnie kiedy zostaną wydane nowe lub zmienione przepisy, które pozwolą emerytkom z 1953 rocznika cieszyć się wyższą emeryturą.

Agro Pomorska odcinek 58

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska