We Włocławku pojawią się latarnicy społeczni. Czym będą się zajmować?

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Umowę na dofinansowanie projektu "Latarnicy społeczni obszaru rewitalizacji" podpisano 7 maja w Urzędzie Miasta Włocławek rewitalizacja.wloclawek.eu
Do roli latarników społecznych we Włocławku przygotowanych zostanie osiem osób. Będą współpracować z osobami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, szczególnie z obszarów objętych Gminnym Programem Rewitalizacji. Wartość projektu wynosi 800 tysięcy złotych.

Zobacz wideo: 500 Plus jednak bez waloryzacji? Takie są plany rządu.

Czym będą zajmować się latarnicy społeczni we Włocławku?

- Zgodnie z założeniami projektu finansowego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, latarnicy jako liderzy w obszarze rewitalizowanym, działać będą na rzecz społeczności lokalnej i rozwiązywać problemy, z którymi mieszkańcy Śródmieścia borykają się na co dzień. Rolą latarników społecznych, którzy będą rekrutowani z grupy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jest budowanie sieci wsparcia wokół osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z obszaru rewitalizacji. Sieć stanowią przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, które z racji swoich obowiązków i kompetencji potrafią odpowiadać na różne problemy

– informuje Urząd Miasta Włocławek.

W 2021 roku, w ramach projektu, do roli latarników społecznych we Włocławku przeszkolonych ma zostać osiem osób. Szkolenia będą miały formę staży i kursów zawodowych. Złoży się na nie również poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne i terapeutyczne. W przyszłym roku osoby te mają zostać zatrudnione (w ramach straży zawodowych) w celu świadczenia pracy ukierunkowanej na pomoc mieszkańcom obszaru rewitalizowanego.

Latarnicy problemy włocławian będą diagnozować poprzez rozmowy i pracę z mieszkańcami w terenie. Współpracować będą między innymi z:

  • pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie,
  • policją,
  • Powiatowym Urzędem Pracy.

- Kolejnym etapem będzie wypracowanie najlepszych rozwiązań i ukierunkowanie pomocy. Latarnicy będą również wspierać mieszkańców przy przeprowadzkach, które są planowane w związku z przygotowaniami do prac remontowych niektórych nieruchomości znajdujących się w zasobie Gminy Miasto Włocławek i brać udział w działaniach informacyjnych związanych z realizacją GPR

– czytamy na stronie rewitalizacja.wloclawek.eu

Koszty realizacji projektu „Latarnicy społeczni” we Włocławku

Umowę w sprawie dofinansowania projektu „Latarnicy społeczni obszaru rewitalizacji” podpisano w piątek 7 maja w Urzędzie Miasta Włocławek. W wydarzeniu uczestniczyli: prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść, zastępca prezydenta Włocławka Monika Jabłońska i dyrektor Wydziału Rewitalizacji Aneta Chełminiak.

Wartość projektu wyniesie 800 000 złotych. Warto zaznaczyć, że projekt opracowany przez Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek otrzymał 680 000 złotych dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, natomiast niefinansowy wkład własny Gminy Miasto Włocławek oszacowano na 120 000 złotych.

- Wkład własny niepieniężny Gminy Miasto Włocławek zostanie zapewniony poprzez użyczenie sal Urzędu Miasta Włocławek na potrzeby działań projektowych. Zakładany okres realizacji projektu: od kwietnia 2021 roku do grudnia 2022roku – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały Rady Miasta Włocławek z 2 marca bieżącego roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie