We Włocławku powstanie spółdzielnia socjalna. Będzie szansą dla bezrobotnych

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku powstanie Spółdzielnia Socjalna, której celem będzie wspieranie osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym Wojciech Alabrudziński
We Włocławku powstanie nowa Spółdzielnia Socjalna EMPATIA. Nowa instytucja, którą powołało miasto i gmina Włocławek wspierać ma osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym. Na początku działać będzie w siedzibie Klubu Integracji Społecznej przy ul. Okrzei, który jest komórką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Gmina Włocławek i Gmina Miasta Włocławek wspólnie powołały nową instytucję – Spółdzielnię Socjalną EMPATIA, której celem będzie wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, np. bezrobotnych czy osób z niepełnosprawnościami.

Jaka jest skala bezrobocia we Włocławku?

Na ostatniej sesji Rady Miasta Włocławek, Piotr Grudziński - dyrektor MOPR-u we Włocławku – poinformował, że na koniec stycznia 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 5090 osób bezrobotnych, w tym 3161 osób długotrwale bezrobotnych, a 2 tysiące z nich nie posiadało kwalifikacji zawodowych. W ubiegłym roku, MOPR we Włocławku, z powodu bezrobocia, objął pomocą 5555 osób w 2775 rodzinach.

Uchwałę w sprawie powołania Spółdzielni Socjalnej EMPATIA Rada Miasta Włocławek podjęła podczas ostatniej sesji (30 marca).

- Powołanie spółdzielni przez dwie osoby prawne: Gminę Miasto Włocławek i Gminę Włocławek, sprzyjać będzie stabilności jej funkcjonowania, zapewniając niezbędne zasoby organizacyjne i finansowe. Gmina Miasto Włocławek, będąc wraz z Gminą Włocławek założycielem Spółdzielni będzie miała bezpośredni wpływ na jej sposób funkcjonowania, w tym w zakres realizowanych usług, co pozwoli, prócz aktywizacji zawodowej pracowników spółdzielni, zakupić usługi trudnodostępne dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej

– czytamy w uzasadnieniu do Uchwały.

Czym będzie zajmować się spółdzielnia socjalna EMPATIA we Włocławku?

Spółdzielnia socjalna, której siedziba znajdzie się we Włocławku, będzie zajmować się:

  • działalnością na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków i pracowników;
  • prowadzeniem działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz swoich członków, pracowników oraz ich środowiska lokalnego.

Z uzasadnienia do Uchwały wynika, że Spółdzielnia zatrudniać będzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, „odbudowując i podtrzymując u nich umiejętność uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej oraz pełnienia ról społecznych, a także zdolności do samodzielnego świadczenia pracy”.

- Do tej pory we Włocławku istniało kilka spółdzielni socjalnych, które niestety nie przetrwały realiów biznesowych. W ślad za tym została znowelizowana ustawa o spółdzielniach socjalnych, która dopuszcza utworzenie ich przez podmioty publiczne. Chcemy iść w tym kierunku. Szereg takich spółdzielni powstało na terenie naszego województwa. Utworzenie spółdzielni to nie tylko zatrudnienie tych osób, to są podatki, które te osoby będą odprowadzać do budżetu Gminy Miasta Włocławek, to są również podatki od osób prawnych

– mówił podczas sesji Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Jak będzie finansowana Spółdzielnia Socjalna EMPATIA we Włocławku?

To, że powołanie Spółdzielni Socjalnej jest bardzo ważne dla lokalnej społeczności podkreślała także Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

- Funkcjonowanie Spółdzielni przewiduje bardzo szeroki zakres działania, zarówno na terenie miasta Włocławek, jak i gminy Włocławek. Mamy już pierwsze pomysły w jakich obszarach Spółdzielnia ma funkcjonować, żeby rzeczywiście te działania były optymalne (…). Spółdzielnia będzie mogła korzystać ze środków zewnętrznych, zarówno z OWES-u, jak i ze środków z Urzędu Pracy

– mówiła Domicela Kopaczewska.

Gmina Włocławek obejmie w Spółdzielni Socjalnej jeden udział członkowski o wartości 500 zł, a także wpłaci wpisowe tej samej wysokości. Natomiast Gmina Miasta Włocławek obejmie dziesięć udziałów w łącznej wysokości 5 tysięcy złotych oraz 500 złotych wpisowego.

- Żadnych innych obciążeń finansowych w tej chwili nie planujemy, ponieważ jest szansa pozyskania środków z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy – zapewnia Piotr Grudziński, dyrektor MOPR-u we Włocławku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie