Spis treści
Dworzec PKP Włocławek Zazamcze powstał ponad 50 lat temu
Przystanek PKP na włocławskim Zazamczu powstał w 1971 roku. Kilkanaście lat później (1984) został rozbudowany. Znajdują się tam dwa perony (obecnie są zniszczone). Nie są zadaszone, posiadają jedynie małą wiatę przystankową. Jest też budynek z poczekalnią, jednak w 2011 roku w hali dworca zlikwidowano kasy biletowe. W 2021 roku w pobliżu dworca do użytku oddano przejście podziemne. W ramach inwestycji zdemontowano kładkę dla pieszych nad torami i ogrodzono tory kolejowe. Na stacji zatrzymują się wyłącznie pociągi osobowe.
W sierpniu 2023 roku do użytku oddano nowy dworzec PKP we Włocławku
Od sierpnia 2023 roku podróżni korzystają już z nowego dworca PKP we Włocławku, a za jakiś czas będą mogli korzystać także z wyremontowanej stacji kolejowej na Zazamczu. We wrześniu 2023 roku przebudowę dworca Włocławek Zazamcze zapowiedziała, w mediach społecznościowych, poseł PiS Joanna Borowiak.
- Obiecałam nowy dworzec PKP we Włocławku i dotrzymałam słowa. Od sierpnia podróżni mogą z niego korzystać. Dziś kolejna dobra wiadomość. Dworzec na włocławskim osiedlu Zazamcze również zostanie wyremontowany, dzięki środkom z Programu Inwestycji Dworcowych, część druga. Pracuję dla was – przekazała w filmiku na Facebooku Joanna Borowiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Program Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030
Przypomnijmy, że w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Dworcowych, realizowanego w latach 2016-2023, prawie 200 obiektów dworcowych w kraju zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od nowa. Wartość nakładów inwestycyjnych wynosi 3,1 mld zł brutto. Teraz czas na drugą edycją programu. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 ogłoszono w sierpniu 2023 roku. Na liście podstawowej i rezerwowej znalazło się 301 obiektów z całej Polski.
„W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku PKP S.A. zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi: wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie gov.pl
Te dworce z województwa kujawsko-pomorskiego zostaną wyremontowane
Na liście podstawowej programu, z województwa kujawsko-pomorskiego znalazły się dworce z dziewięciu miejscowości:
- Brodnica
- Jabłonowo Pomorskie
- Kaliska Kujawskie
- Kowalewo Pomorskie
- Laskowice Pomorskie
- Nakło nad Notecią
- Nieszawa Waganiec
- Turzno
- Wąbrzeźno.
Dworzec PKP Włocławek Zazamcze zostanie wyremontowany
Na liście rezerwowej z województwa kujawsko-pomorskiego znalazło się 18 miejscowości, w tym również Włocławek.
Na liście rezerwowej widnieje Dworzec PKP Włocławek Zazamcze. Poseł PiS Joanna Borowiak zapewnia, że dworzec zostanie wyremontowany.
- Mamy nowy dworzec we Włocławku, dotrzymałam słowa. Od 2015 czyniłam starania, aby ten dworzec powstał. I jest, od sierpnia korzystają z niego podróżni. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że remontowany będzie również dworzec na osiedlu Zazamcze – dworzec, z którego również korzystają podróżni pociągów regio, pociągów osobowych. Ten dworzec także potrzebuje odnowienia. Cieszę się, że moje starania były skuteczne w tym zakresie – przekazała nam poseł Joanna Borowiak i dodała: - Z całą pewnością będzie remont.
