Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weksle inwestycyjne. Ty lokujesz pieniądze, a oni mogą wziąć je na ryzykowne pożyczki dla firm

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Oferty „weksli inwestycyjnych” błędnie informują o gwarantowanej stopie zwrotu i całkowitym bezpieczeństwie weksli. Tymczasem taka inwestycja jest obarczona poważnym ryzykiem!
Oferty „weksli inwestycyjnych” błędnie informują o gwarantowanej stopie zwrotu i całkowitym bezpieczeństwie weksli. Tymczasem taka inwestycja jest obarczona poważnym ryzykiem! Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Konsumencie, nie lokuj pieniędzy w weksle inwestycyjne wystawiane przez Fundusz Hipoteczny Yanok. Możesz stracić - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. FH Yanok zaprzecza.

- W materiałach promocyjnych i reklamach weksle inwestycyjne przedstawiane są jako atrakcyjna i bezpieczna alternatywa dla lokowania pieniędzy przez inwestorów indywidualnych. Dla przedsiębiorców jest to nowy sposób na pozyskiwanie kapitału od inwestorów bez konieczności ubiegania się o kredyty bankowe czy emitowania obligacji - tłumaczą eksperci Komisji Nadzoru Finansowego w jednej ze swoich kampanii.

Weksel inwestycyjny to tak naprawdę połączenie weksla i pożyczki - wyjaśniają dalej eksperci KNF. W procesie tym uczestniczą: inwestor (czyli ty), spółka i przedsiębiorca. W skrócie wygląda to tak: wpłacasz pieniądze i nabywasz od spółki wystawiony przez nią weksel inwestycyjny, następnie spółka, korzystając z wpłaconych przez ciebie pieniędzy, udziela pożyczki przedsiębiorcy. Finalnie przedsiębiorca pożycza pieniądze od spółki i jako właściciel nieruchomości ustanawia na niej hipotekę zabezpieczającą pożyczkę. Czyli kupujesz weksel inwestycyjny spółki, ale tak naprawdę pożyczasz pieniądze dla przedsiębiorcy na realizację jego inwestycji.

Może to Cię też zainteresuje...

Przed taką formą inwestowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał już w lutym tego roku. Teraz prezes UOKiK Tomasz Chróstny zdecydował o wydaniu ostrzeżenia dotyczącego Funduszu Hipotecznego Yanok z Krakowa, który wystawia tzw. weksle inwestycyjne. - Istnieje duże ryzyko utraty środków przez konsumentów - podaje urząd. Jednocześnie UOKiK postawił temu przedsiębiorcy zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi o:

  • posługiwanie się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją i wykorzystywanie pieniędzy konsumentów do udzielania pożyczek przedsiębiorcom,
  • wprowadzanie konsumentów w błąd w zakresie informowania co do bezpieczeństwa środków powierzonych FH Yanok oraz gwarancji zysku.

A dokładniej wprowadzanie w błąd przez informowanie o gwarancji zwrotu kapitału, bezpieczeństwie inwestycji porównywalnym do lokaty bankowej lub obligacji. - Przedsiębiorca w celu uwiarygodnienia posługuje się zwrotami: inwestycja, emisja, emitent (które to pojęcia nie odnoszą się do weksla), co ma wywołać mylne wrażenie, że oferta jest składana na rynku regulowanym. Tymczasem model finansowania całego przedsięwzięcia jest ryzykowny - zakłada bowiem, że do dnia wykupu weksla to FH Yanok jest jedynym dysponentem pieniędzy konsumenta. Przedsiębiorca może dowolnie decydować, na co je przeznaczyć, a jednym z celów jest udzielanie pożyczek zadłużonym firmom. Konsument nie ma wpływu ani gwarancji tego jak i na co zostaną wykorzystane jego pieniądze. W związku z tym nie ma pewności, że odzyska wpłaconą kwotę. Przypominamy, że do weksli nie stosuje się przepisów i wymagań dotyczących publicznej emisji papierów wartościowych - podaje UOKiK w komunikacie.

FH Yanok nie zgadza się i złoży zażalenie

„Fundusz z postanowieniem i jego uzasadnieniem się nie zgadza i złoży stosowne zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie za pośrednictwem kancelarii prawnej. Fundusz sądzi, że dowiedzie przed sądem, iż nie narusza interesów konsumentów i postępuje zgodnie z prawem” - podaje zarząd FH Yanok.

Zanim zakupisz weksle inwestycyjne - przeczytaj

UOKiK radzi - konsumencie, podchodź ostrożnie do ofert inwestycji w weksle. W przepisach nie istnieje pojęcie „weksla inwestycyjnego”. Zostało wymyślone przez przedsiębiorców na określenie kolejnego produktu umożliwiającego im pozyskanie kapitału. W prawie wekslowym znajdziemy zaś pojęcie „weksla”. Osoba lub firma, która podpisuje się na wekslu, zobowiązuje się oddać pożyczoną sumę pieniędzy wraz z odsetkami, jeśli oprocentowanie zostanie zastrzeżone w treści weksla.

Gwarantem bezpieczeństwa „weksla inwestycyjnego” jest jedynie wypłacalność jego wystawcy - takie inwestycje nie są zabezpieczone systemem gwarancji BFG! W przypadku upadłości wystawcy weksli konsumenci mogą nie odzyskać swoich pieniędzy. Celem zwykłego „weksla” jest dodatkowe zabezpieczenie długu. Wątpliwości dotyczące „weksli inwestycyjnych” budzi m.in. udzielanie pożyczek z pieniędzy pozyskanych z wystawienia weksla.

Uwaga - do weksli nie stosuje się przepisów i wymagań dotyczących publicznej emisji papierów wartościowych. Może to oznaczać, że konsument nie będzie miał rzetelnych informacji o wartości zabezpieczenia takiego weksla, jego wystawcy czy ryzyku, jak też o przedsięwzięciu, na którego realizację powierza on swoje środki wystawcy weksla - ostrzegają eksperci urzędu.

Wideo - Wiedza o finansach. Po raz pierwszy Polacy otwarcie przyznali, że czegoś nie wiedzą - mówi ekspert

Źródło: X-news/AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska