- Wszystkie owady spełniają nieprzecenioną rolę w naszym świecie, ale ostatnio nadeszły dla nich ciężkie czasy. Stosowana przez rolników chemia i ograniczanie obszarów, gdzie rosną miododajne rośliny prowadzą do tego, że pszczoły masowo wymierają. Brak jakiegoś gatunku rośliny prowadzi do tego, że giną pszczoły, które mają swoje ulubione nektary z danej rośliny - mówi Zbigniew Chmielewski, szef więcborskiego koła pszczelarzy.
Uczniowie „uzbrojeni” w szpadle, sadzonki i paliki do zabezpieczenia drzewek wyruszyli w teren, aby spełnić swoje zadanie. Każde z dzieci otrzymało po jednym drzewku, były to lipa i akacja. Drzewka zakupił urząd gminy, w akcji uczestniczył też dyrektor szkoły Piotr Kriese i pracownik urzędu gminy Damian Świdros.
Zbigniew Chmielewski podczas sadzenia zaraził swoją pasją dzieci, którym tłumaczył na czym polega rola pszczół w ekosystemie Ziemi. Wpadł na pomysł, że drzewka, które dzieci posadziły mogą nazwać swoim imieniem, dzięki czemu będą o nie lepiej dbać i z radością patrzeć jak rosną.
- Musimy zrozumieć, że wszystkie pszczoły są wspólnym dobrem, a my, pszczelarze się nimi tylko opiekujemy. Pod koniec maja będę organizował w swojej pasiece warsztaty dla dzieci, aby dzieliły się swoją wiedzą z dorosłymi. Hasło „ratujmy pszczoły” nie jest ani trochę przesadzone i chcę jak najszerzej je propagować. Oby tylko starczyło mi na to wszystko sił - mówi pan Zbigniew.
MATURALNE PRZECIEKI:
Co na maturze z polskiego? Mówi nauczyciel Krzysztof Płatek
Co na maturze z matematyki? Mówi Jolanta Kłopeć
Matura 2016 - przecieki z języka polskiego
Matura 2016 - przecieki, tematy z matematyki
Co na maturze z matematyki? Typuje Tomasz Szymczyk, nauczyciel matematyki