Większość pieców na wsi to te zasypowe, przestarzałe. Można je wymienić z dopłatą

Agata Wodzień
AGW
Od kilku tygodni z całej Polsce trwają szkolenia z programu Czyste Powietrze, który ma poprawić stan naszego środowiska. Są pieniądze na nowy piec czy okna.

- Program Czyste Powietrze jest przede wszystkim ofertą skierowaną do właścicieli domów jednorodzinnych - wyjaśnia Henryk Kowalczyk, minister środowiska. - W dużej mierze są to mieszkańcy mniejszych miast oraz wsi - mówił podczas październikowej konferencji „Rozwój energetyki rozproszonej, a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich” w Grodnie koło Międzyzdrojów.

- Zależy nam, aby polskie gospodarstwa rolne również dołożyły swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Polsce. Tylko wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne źródła ciepła zagwarantuje spełnienie tych oczekiwań - przekonywał szef resortu.

W programie Czyste Powietrze właściciele domów mogą starać się o dofinansowanie na termomo-dernizację budynków: ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Korzystając z programu Czyste Powietrze, możemy zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Jeśli przekroczymy ten limit realizacji inwestycji, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formacie pożyczki. Określono również minimalny koszt kwalifikowany projektu - to 7 tys. zł.

Program przewiduje dofinansowania m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dla budynków istniejących dofinansowanie uzyskamy na wymianę starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu. W przypadku budynków nowo budowanych dotacja czy pożyczka będzie udzielana na zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

Wniosek można zarejestrować na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu: portal.wfosigw.torun.pl.

- Przede wszystkim na terenach wiejskich blisko 90% gospodarstw domowych jest ogrzewanych przy wykorzystaniu paliwa stałego, podczas gdy w mieście to tylko niecałe 28 procent - przekazuje Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, organizatora konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo”.

- Resztę stanowi bowiem ciepło z sieci ciepłowniczej oraz gazu ziemnego. Ponadto na obszarach wiejskich większość budynków jest wyposażona w węglowe piece zasypowe o przestarzałej technologii generujące dziesięciokrotnie więcej pyłów niż piece najnowszej generacji. A smog to przede wszystkim konsekwencja tzw. niskiej emisji, która wynika głównie ze spalania opału w piecach, kominkach i podobnych paleniskach. Jeżeli do tego dodamy, że na wsiach wykorzystywany jest niskiej jakości opał, ale także, niestety, dalej śmieci i tworzywa sztuczne, to mamy czytelną diagnozę przyczyn smogu na terenach wiejskich.

- Od początku naboru do Funduszu trafiło 389 wniosków, natomiast 2278 osób założyło już konta na portalu beneficjenta, co za tym idzie spodziewamy się, że i te wnioski niebawem do nas trafią - podała po pierwszym miesiącu naboru Monika Prusik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przypominamy, że nabór rozpoczęty 19 września będzie prowadzony w trybie ciągłym. Rząd zaplanował jego realizację do 2029 roku. Umowy muszą zostać podpisane do końca 2027 roku.

- Zainteresowani najczęściej pytają; na jakie źródła ciepła można wymienić stary piec, jakie załączniki są potrzebne do złożenia wniosku, na jakiej podstawie obliczane są dochody - wymienia przedstawicielka WFOŚiGW.

Wśród dokumentów, jakie będziemy musieli wypełnić/dostarczyć znajduje się m.in. formularz wniosku o dofinansowanie, protokół z wizytacji dopuszczającej, umowa dotacyjna, zestawienie rzeczowo-finansowe, wniosek o płatność, protokół odbioru częściowego przedsięwzięcia czy odpowiednie oświadczenia.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Piórnik
P
Piórnik
Piornik
J
Jarek
Bzdura. Warunki są takie ,z e albo jest to nieopłacalne, albo dla bogatych. Warunki są chore, i czasem aby miało to sens, należy w zasadzie zbudować dom od nowa. Warunki wyliczeń dopłat do źródła ciepła są na poziomie uczeń sprzed 10 lat, tj do 45tys, gdzie pompa ciepła bądź cena kolektorów solarnych dla 4osobowej rodziny to ok 60 tys zł. Oczywiście, jakby tego było mało, instalatorzy ekologicznych źródeł ogrzewania zdając sobie sprawę z dopłat, już ponieśli ceny o ok 20%. W świetle tego wszystkiego, osobiście postanowiłem w nowym domu zainstalować piec uniwersalny, a po wizycie w WUOŚ i dyskusji na temat dopłat, jedynie utwierdziłem się w przekonaniu , że rządzą nami kumotry, partyjni karierowicze i aroganccy debile , a caly plan w zasadzie nie przyniesie nawet 1/4 oczekiwanych skutków .
Dodaj ogłoszenie