https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc na ludową nutę

Adrianna Wierska
Na stole były pieczenie, wędliny, galarety i  zimne zakąski z jajek i szynki. Zainteresowanie  wzbudziły ogórki w miodzie. Nie zabrakło  pałuckiego żuru i słodkości.
Na stole były pieczenie, wędliny, galarety i zimne zakąski z jajek i szynki. Zainteresowanie wzbudziły ogórki w miodzie. Nie zabrakło pałuckiego żuru i słodkości. Fot. Ada Wierska
Degustacja wielkanocnych specjałów, oryginalne dekoracje świąteczne i muzyka ludowa. Takie atrakcje czekały na wszystkich, którzy przyszli do świetlicy w Białożewinie.

Z inicjatywy Gminnej Rady Kobiet odbyła się tam prezentacja wielkanocnych stołów i potraw. Obecne były panie z Kół Gospodyń Wiejskich i zaproszeni goście. Wśród nich przedstawiciele lokalnych władz, ze starostą Zbigniewem Jaszczukiem na czele.

Gości powitały panie przewodniczące: Wiesława Heinich i Zofia Kozłowska.

Pani Zofia Kozłowska powiedziała: - Tradycje, które znamy od dziadków i rodziców, trzeba przekazywać dalej. A jest to konieczne teraz, gdy ludzie wciąż się spieszą, a młodzi wolą nowoczesną kuchnię i nie mają czasu, by zająć się tą starodawną. Dodała też, że "_to na wsi zachowało się wiele dawnych zwyczajów, a ich kontynuowaniejestszczególnie ważne teraz, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a jednocześnie ma swoją kulturę i tożsamość". _Goście chętnie próbowali prezentowane świąteczne potrawy. Były między innymi pieczenie, wędliny, galarety i zimne zakąski z jajek i szynki. Zainteresowanie wzbudziły ogórki w miodzie. Nie zabrakło pałuckiego żuru. Dla miłośników słodkości były babki, torty, pięknie prezentowało się (a jeszcze lepiej smakowało) ciasto - jeż.

Jajka z ekologią

Panie chętnie udzielały informacji o tradycyjnych sposobach na udane świąteczne wyroby. Pani Eugenia Szymańska, która prowadzi zespół Pałuczanki, radzi, jakich użyć ekologicznych barwników do malowania jajek. Buraczek - daje kolor czerwony. Zboże - zielony. Natomiast jajka gotowane w łupinach z cebuli lub korze dębowej zyskują różne odcienie brązu.

Pani Eugenia zdradza też sposób na oryginalną wielkanocną dekorację: posmarowane białkiem obtoczyć w maku, kminku, majeranku lub kawie. Efekt - gwarantowany.

Spotkanie było okazją do posłuchania ludowych pałuckich piosenek. Śpiewały je panie z zespołu Pałuczanki oraz młode pokolenie, czyli dziewczynki z grupy Iskierki.

Jak powiedziała pani Wiesława Heinich, działalność KGW to nie tylko świąteczne prezentacje. Koła organizują badania profilaktyczne dla pań. Sporo osób uczestniczyło w zajęciach w ramach projektu "Głowa do góry". Jego celem była pomoc kobietom bezrobotnym w aktywizacji zawodowej. Organizowane są wycieczki dla członkiń i ich rodzin. W Kołach Gospodyń Wiejskich tradycja łączy się z nowoczesnością.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska