- Wsparcie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w postaci 1 proc. podatku, otrzymało 315 organizacji pożytku publicznego (OPP) z regionu - podaje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Przeczytaj też: Tylko 1 procent, a potrafi zdziałać cuda [lista kujawsko-pomorskich OPP]
Coraz częściej dzielimy się z innymi. Przekazać 1 proc. możemy od 2004 r. (zeznania za 2003 r.). Wtedy mieszkańcy regionu przekazali ok. 500 tys. zł, a w tym roku ponad 24 mln zł.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Może to wynikać z ułatwień, jakie w tym roku wprowadzono dla emerytów. ZUS przekazuje ich zeznania prosto do urzędu skarbowego. Starsza osoba, która w poprzednich latach chciała przekazać pieniądze, musiała od nowa wypełnić i złożyć całe zeznanie. Od 2017 r. wystarczy wypełnić odrębny krótki dokument.
W tym roku największe wsparcie od mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego otrzymały ogólnopolskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą (6,3 mln zł), Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko (2,1 mln zł) i Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (1 mln zł). Z naszych lokalnych organizacji największe wsparcie otrzymali: Fundacja Światło w Toruniu (4. miejsce i 600 tys. zł), Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole (7. miejsce i 500 tys. zł) i Hospicjum im. bł. ks. J. Popiełuszki w Bydgoszczy (8. miejsce i 500 tys. zł).
Czytaj również: OPP będzie łatwiej o 1 procent. Przybędzie ich?
- Bardzo cieszy nas tegoroczny wynik 1 proc. - mówi Katarzyna Gucajtisz Fundacji Światło. - Zebrane środki zasilą przede wszystkim indywidualne subkonta naszych podopiecznych, a pozostałe zostaną przekazane na działania statutowe Fundacji, w ramach których mieści się m.in. prowadzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło dla pacjentów w śpiączce czy działania toruńskiej Akademii Walki z Rakiem - pogotowia psychoonkologicznego dla osób z chorobą nowotworową.
- Tak jak w ubiegłym roku, zgromadzone środki zostaną przekazane do ok. 300 szkół i placówek oświatowych, które podatnicy wskazali w zeznaniach - podaje Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. - A placówki oświatowe przeznaczą je na zaspokajanie aktualnych wydatków (m.in. zakup sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych, bieżące remonty, nagrody i pomoc dla uczniów).
- Jest coraz więcej organizacji, które potrzebują jednego procentu. Wpływy z niego są coraz mniejsze, ale to dla nas i tak ogromna pomoc. Dzięki niemu możemy spiąć nasz budżet - dowiadujemy się w bydgoskim Hospicjum. - Wpływy przeznaczymy na cele statutowe.
Najniższą kwotę wsparcia (po 10 gr) otrzymały od mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego dwie organizacje: Energetyczny Klub Sportowy Skra Bełchatów i Fundacja Hospicyjna Przystań.
Top 10 OPP, które otrzymały największe wsparcie od mieszkańców naszego województwa
Od lat mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przekazują swój 1 procent podatku różnym organizacjom pożytku publicznego. W tym roku najhojniej obdarowali:
1. Fundacja Dzieciom Zdążyć z pomocą (Warszawa) - 6,3 mln zł
2. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko (Złotów) - 2,1 mln zł
3. Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (Warszawa) - 1 mln zł
4. Fundacja Światło (Toruń) - 600 tys. zł
5. Fundacja Rosa (Wrocław) - 600 tys. zł
6. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals (Bojanowo) - 500 tys. zł
7. Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole - 500 tys. zł
8. Hospicjum bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Bydgoszcz) - 500 tys. zł
9. Fundacja Serce Dziecka Diny Radziwiłłowej (Warszawa) - 400 tys. zł
10. Fundacja Studencka Młodzi - Młodym (Częstochowa) - 400 tys. zł
Info z Polski - 24 sierpnia 2017.
