MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Sroczyński 1911 - 2003

Redakcja
W dniu 16 listopada br. zmarł w Warszawie , w wieku 92 lat ppłk rez. mgr. inż. Władysław Sroczyński , inżynier elektryk , absolwent Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej , oficer rezerwy w 4. Kujawskim Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu w okresie międzywojennym , uczestnik wojny obronnej 1939 r. , żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w okresie okupacji niemieckiej , uczestnik Powstania Warszawskiego , po wojnie związany z branżą energetyczną , budowniczy systemów energetycznych w Iraku i Maroku .

     Urodził się w 1911 r. w Łodzi , uczęszczał do Gimnazjum Klasycznego Św. Marii Magdaleny w Poznaniu i do inowrocławskiego Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza , gdzie uzyskał maturę w 1929 r. Do Inowrocławia trafił też po ukończeniu Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim , gdzie uzyskał awans na pierwszy stopień oficerski w 1935 r. Służył w 4. Kujawskim Pułku Artylerii Lekkiej , we wrześniu 1939 r. zmobilizowany , uczestniczył w działaniach wojennych do czasu rozformowania pułku . W czasie okupacji był instruktorem w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Artylerii NSZ , w okresie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję zastępcy dowódcy Dywizjonu Artylerii Zmotoryzowanej NSZ "Młot" i uczestniczył w walkach w rejonie Starego Miasta .
     Był człowiekiem bardzo aktywnym społecznie , wychowanym w przedwojennym harcerstwie , po wojnie działał w wielu stowarzyszeniach zawodowych , m. in. w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich , był także wiceprezesem Klubu byłych Żołnierzy 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej , stąd Jego związki z Inowrocławiem i częste wizyty w naszym mieście , stąd również Jego związki z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 8 a później Gimnazjum nr 3 , które obrały sobie na patrona właśnie 4. Kujawski Pułk Artylerii Lekkiej . Kontakty z młodzieżą nacechowane były naturalnością , miały dla młodych ludzi ogromny walor poznawczy . Władysław Sroczyński potrafił mówić do nich wspaniałą polszczyzną , z ogromnym zaangażowaniem , a jednocześnie bez patosu i egzaltacji . Potrafił rozmawiać z 15 - letnimi uczniami o pojęciach dla nich abstrakcyjnych , takich jak patriotyzm , honor , ojczyzna , ku zdumieniu pedagogów uczniowie słuchali Go z niesłabnącym zainteresowaniem , spotkania przewidziane na jedną godzinę lekcyjną trwały zwykle o wiele dłużej .
     Był też niestrudzonym popularyzatorem historii wojskowości , wygłosił referat na sesji popularno-naukowej poświęconej historii garnizonu inowrocławskiego w 1998 r. , który opublikował później w periodyku "Ziemia Kujawska", badał archiwalia dotyczące wojny obronnej w Centralnym Archiwum Wojskowym . Opublikował również własne wspomnienia z działalności okupacyjnej i powstańczej . Zgromadził pokaźne archiwum , obejmujące dokumenty , wspomnienia , mapy , regulaminy wojskowe , fotografie , które przekazał Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu w maju br. Warto wspomnieć , że w osobistych kontaktach był człowiekiem ujmującym , o nienagannych manierach , imponował znajomością języków obcych , niesamowitą erudycją.
     Rafał Łaszkiewicz
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska