Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
a
European City Facility – EUCF to inicjatywa finansowana z unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Jej celem jest wspieranie samorządów lokalnych w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji zadań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii.
Złożono ponad dwieście wniosków. Włocławek znalazł się wśród kilkudziesięciu miasta, które dostały dotację
W naborze wniosków, który ogłoszono wiosną 2021 roku, zgłosiło się 221 wnioskodawców z całej Europy. Włocławek, jako jedno z 69 europejskich miast, otrzymał wsparcie w ramach programu European City Facility – EUCF. Projekt pn. „Włocławski Obszar Zrównoważony Energetycznie” uzyskał dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy euro.
- Jego celem jest opracowanie koncepcji inwestycyjnej pozwalającej na przyspieszenie wdrożenia planów i działań w zakresie energii i klimatu – poinformował na Facebooku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.
Te inwestycje we Włocławku zostaną przeanalizowane
Celem koncepcji, na opracowanie której Włocławek uzyskał dofinansowanie, jest dokładna analiza inwestycji planowanych przez miasto, między innymi w zakresie:
- Budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych i farm PV;
- Systemu inteligentnego opomiarowania, monitoringu i zarządzania energią;
- Dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego (obejmującego 70 proc. mieszkańców miasta);
- Termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych będących w zasobach miasta;
- Modernizacji oświetlenia ulicznego;
- Utworzenia klastra energetycznego;
- Budowy: sieci elektroenergetycznej, siłowni wiatrowych, elektrowni wodnej;
- Rozbudowy systemu kogeneracji opartej na biogazie.
Umowa o dofinansowanie pomiędzy Miastem Włocławek a Agencją Wykonawczą ds. Małych Przedsiębiorstw ENERGY CITES z siedzibą we Francji, zawarta została w czwartek 7 października 2021 roku.
