Z Parku Sienkiewicza we Włocławku zniknie część drzew. Ale będą też nowe nasadzenia [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W Parku in. Henryka Sienkiewicza we Włocławku do wycinki przeznaczono kilkadziesiąt drzew. Na liście są między innymi topole, także te, które latem powaliła wichura
W Parku in. Henryka Sienkiewicza we Włocławku do wycinki przeznaczono kilkadziesiąt drzew. Na liście są między innymi topole, także te, które latem powaliła wichura Wojciech Alabrudziński
Część Parku imienia Henryka Sienkiewicza we Włocławku (od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ul. Okrzei) zostanie przebudowana. Powstaną między innymi nowe ścieżki, oświetlenie, monitoring, plac zabaw i elementy małej architektury. Nie obejdzie się jednak bez wycinki drzew. Ile drzew zniknie z parku?

Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach

Prace w Parku Sienkiewicza we Włocławku mają trwać półtora roku

Przypomnijmy, że w środę 4 sierpnia 2021 roku władze miasta przekazały plac budowy w Parku im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku, wykonawcy. Rewaloryzacją parku w ramach zadania „Zagospodarowanie Parku im. H. Sienkiewicza od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ul. Okrzei. Strona południowa”, zajmie się firma GARDENS, która swoje usługi wyceniła na blisko 11 milionów złotych. Na wykonanie zadania ma półtora roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym materiale.

Do zadań wykonawcy należeć będą między innymi zabiegi sanitarne drzew rosnących w parku oraz zabezpieczenie ich na czas prowadzonych robót. Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka informuje, że obecnie w parku prowadzona jest pielęgnacja drzew. Na ponad 250 drzewach arboryści usuwają między innymi suche konary i jemiołę. Zaznacza też, że na razie nie jest prowadzona wycinka drzew. Ale jest w planach.

Ponad 80 drzew w Parku Sienkiewicza przeznaczono do wycinki

- Mamy decyzję na usunięcie 87 drzew. Wśród tych drzew są drzewa suche, karpiny. Znalazły się wśród nich też topole, które stanowią niebezpieczeństwo i zagrożenie dla osób przebywających w parku, co doskonale udowodniły podczas lipcowych burz. Do dzisiaj jedna z takich topól - wielkie drzewo wydawałoby się, leży złamane w wodzie - ono też będzie za chwilę usuwane i też jest na liście drzew do wycinki – informuje Krzysztof Kukucki.

Zastępca prezydenta Włocławka dodaje, że wspomniane topole rosnące w Parku im. Sienkiewicza nie mają nic wspólnego z wartością zabytkową, ponieważ zasadzono je mniej więcej w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak z uwagi na przywiązanie mieszkańców do wspomnianych drzew, zlecono dodatkową ekspertyzę. Być może jej wyniki pozwolą uratować niektóre z topól przed wycinką.

Topole w Parku Sienkiewicza we Włocławku zostaną poddane dodatkowej ocenie dendrologicznej

- Biorąc pod uwagę jak mocno emocjonalnie mieszkańcy związani są z topolami, poprosiłem o dodatkową - bo oczywiście decyzja o wycince drzew odbywa się na podstawie dokumentacji zgromadzonej między innymi przez dendrologów - ekspertyzę dendrologiczną dla topól, które są przeznaczone do wycinki. Jeżeli z tej ekspertyzy będzie wynikać, że stan danego drzewa jest na tyle dobry, że nie zagraża bezpieczeństwu osób przebywających w parku, to te topole zostaną pomimo posiadanej decyzji na wycinkę. Oprócz topól do usunięcia są jakieś pojedyncze akacje, drobne drzewa, ale na pewno nie jest to kilkaset sztuk, tak jak podawały niektóre media – zaznacza Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka przypominając, że miasto ma decyzję na wycinkę 87 drzew w Parku im. Sienkiewicza.

Z racji tego, że kilkanaście topól poddanych będzie dodatkowej ocenie dendrologicznej, liczba drzew przeznaczonych do wycinki, może się zmniejszyć.

- Bardzo często przy inwestycjach, nawet mając decyzje na wycinkę drzew, nie korzystamy z tych decyzji jeżeli np. drzewa nie zagrażają bezpieczeństwu. Jeżeli można je zachować, to je zatrzymujemy. Niestety w Parku Sienkiewicza dużo jest drzew suchych. I one w tej decyzji się znajdują. Część sama złamała się w lipcu, więc ta kwestia jest bezprzedmiotowa – mówi Krzysztof Kukucki.

Będą nowe nasadzenia w Parku Sienkiewicza we Włocławku

W Parku im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku zaplanowano także nowe nasadzenia. Zasadzone zostaną między innymi nowe drzewa iglaste i liściaste, krzewy i kwiaty.

- Posadzimy kilkanaście tysięcy krzewów roślin odkrywkowych, kilka tysięcy krzewów małych, średnich i dużych. Posadzimy blisko dwieście nowych drzew. Na pewno charakter tego parku się nie zmieni. Wszystkie zdrowe drzewa z gatunków wartościowych - typu klon, dąb - zostaną. A w przypadku topoli wszystko jest w rękach rzeczoznawcy sądowego w zakresie dendrologii, który ma ocenić stan tych drzew – dodaje Krzysztof Kukucki.

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie