Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wodą połączeni" - wyjątkowa wystawa w Nakle z okazji 250-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na wystawie można oglądać m.in. makiety śluz funkcjonujących na Kanale Bydgoskim. Patrz także kolejne zdjęcia wykonane tuż przed wernizażem!
Na wystawie można oglądać m.in. makiety śluz funkcjonujących na Kanale Bydgoskim. Patrz także kolejne zdjęcia wykonane tuż przed wernizażem! Tomasz Izajasz
Ta droga wodna łączy Nakło nad Notecią z Bydgoszczą już od prawie 250 lat i właśnie z tej okazji w nakielskim Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wystawę pod tytułem "Wodą połączeni".

Dokładnie 1 marca 1773 roku na budowie kanału wbito pierwszą łopatę. To dokładnie 250 lat temu, a zatem okazja do zaprezentowania archiwalnych zdjęć, zabytków z przeszłości i współczesnych makiet śluz oraz statków i barek. Znaczna część z nich prezentowana jest na co dzień w zaprzyjaźnionym Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy.

W środę 1 marca o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej otwarto wernisaż wystawy. Będzie ją można oglądać do 11 czerwca.
"Kanał Bydgoski, łącząc dorzecza Wisły i Odry, stał się częścią międzynarodowego szlaku żeglugi śródlądowej łączącego Europę Środkową z Zachodnią" – zachęca do odwiedzenia tej czasowej wystawy nakielskie muzeum.

Wyrażenie "Wodą połączeni" możemy interpretować dosłownie, jako odniesienie do Kanału Bydgoskiego łączącego ze sobą dorzecza Wisły i Odry, jak i ogólnie rzek, które często łączą ze sobą miasta, całe regiony, a nawet państwa. Można też spojrzeć na to bardziej umownie, woda stanowi jeden z budulców życia na ziemi, jest w ciągłym obiegu, a zatem łączy nas wszystkich na jeszcze szerszej płaszczyźnie.

Kierownictwo muzeum postanowiło zaprezentować kilka niezwykle interesujących tematów wynikających bezpośrednio lub pośrednio z budowy Kanału Bydgoskiego, pokazać jak ważna dla całego regionu było jego powstanie.

To też może Cię zainteresować

Tak połączono zachód ze wschodem Europy

Kanał połączył dorzecza Odry i Wisły, i stał się częścią międzynarodowego szlaku wodnego między Europą Zachodnią a Środkową i dalej Wschodnią. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego wielu miast na Krajnie i Kujawach, ale także wielu innych nad tym szlakiem między Morzem Północnym a Bałtykiem.

Wystawa prezentuje też, jak wygląda przekształcenie krajobrazu i funkcji Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, która przed regulacją płynących nią rzek wyglądała zupełnie inaczej – wypełniała ją ogromna ilość meandrów, czyli zakrętów rzek, wysp, bagien i grzęzawisk. Po regulacji rzek, te zdecydowanie wyprostowano, umocniono ich brzegi, wyposażono w śluzy i inne urządzenia hydrotechniczne, przerzucono mosty.

Jak się dowiadujemy - nie bez powodu Niemcy żartobliwie określali Noteć Polskim Nilem, a ulicę Wodną w Nakle Amazonienstrasse, czyli ulicą Amazońską.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska