To oznacza, że woda z tego wodociągu nie odpowiada wymaganiom mikrobiologicznym i nie nadaje się do spożycia.
Powiatowy inspektor sanitarny we Włocławku w tej sytuacji nakazał unieruchomienie wodociągu. I wydał zalecenia. Dotyczą one chlorowania i płukania sieci. To konieczne, ale w związku z tym występuje wyczuwalna zmiana zapachu, smaku i barwy wody.
Na razie więc kranówka nie może być przeznaczona do przygotowania posiłków, mycia zębów, przemywania ot-wartych zranień, nie może być używana do brania prysznica, kąpieli i mycia. Może natomiast być używana tylko do spłukiwania toalet i celów gospodarczych.
Mieszkańcy korzystają z wody dostarczonej beczkowozem. Ale są zaniepokojeni, że problemy z wodą powtarzają się. Przypomnijmy, że z wodociągu w Dębie Polskim korzysta zwykle około 329 osób. To mieszkańcy pięciu miejscowości: Dąb Mały, Dąb Polski, Dąb Wielki, Skoki Duże, Skoki Małe.
Nauczyciele protestowali przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy
We wrześniu mówiło się, że przyczyną namnażania się bakterii z grupy coli była między innymi wysoka temperatura. Co sprawiło, że znów pojawiły się problemy? Stwierdzenie obecności bakterii z tej grupy może wskazywać między innymi na nieodpowiednie uzdatnienie wody, albo jej wtórne zanieczyszczenie. Na razie w Dębie Polskim i okolicznych wsiach rozpoczęły się kontrole szamb. Sprawdzane jest bowiem, czy doszło do przecieków.
Wideo: Pogoda na dzień (12.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active /x-news