Spis treści
Gąsawa ma długą historię
Znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w zamierzchłej starożytności było tutaj osadnictwo.
Pierwsza wzmianka o Gąsawie w dokumentach znalazła się w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku, gdzie wymienia się ją jako wieś położona nad rzeką Gąsawką.
Kolejny zapis o Gąsawie pochodzi z roku 1145, kiedy to wymienia się miejscowość jako dar dla klasztoru w Trzemesznie. W tym dokumencie wieś figuruje pod nazwą "Gannsawa".
W roku 1227 w Gąsawie odbył się słynny zjazd książąt, zwołany przez księcia Leszka Białego.
W 1388 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie. Nadał je król Władysław Jagiełło.
Kiedy na początku XVII wieku w Poznaniu szerzyła się epidemia, to do Gąsawy przeniesiono Akademię Lubrańskiego - słynną wtedy poznańską uczelnię.
W miejscowości znaleźć można ponadstuletnie budynki. Przykładem jest dom byłego sołtysa Bogdana Ciesielskiego. Pierwszy zapis o tym domu w księdze wieczystej pojawił się w 1839 roku.
Choć Gąsawa - przez 90 lat, od utracenia praw miejskich w 1934 roku - była wioską, często można tu było usłyszeć, jak ludzie, wybierając się na rynek, mówili: "Idę na miasto".
- Są cztery "dzielnice" Gąsawy - wyliczał w rozmowie z Adrianną Wierską, na łamach "Gazety Pomorskiej" w 2007 roku, ówczesny sołtys, Bogdan Ciesielski, dodając: - Każda z nich ma swoją nazwę: jest Domena, Huba Gąsawska, Huby Gąsawskie i Witoszyn - wspominał.
Po 90 latach od utracenia praw, Gąsawa znów jest miastem
Historycznym rokiem dla Gąsawy okazał się 2024. Po północy pierwszego stycznia mieszkańcy na powrót mogą mówić, że "są z miasta Gąsawa".
To efekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 lipca 2023 roku "w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy".
Wcześniej jednak w tej sprawie odbyły się konsultacje społeczne, które w miejscowościach zainteresowanych zmianą statusu ze wsi na miasto musiały przeprowadzić władze samorządowe.
Akt nadania praw miejskich na sesji Rady Miejskiej w Gąsawie
Przypieczętowaniem przejścia Gąsawy w status miasta było przekazanie aktu nadania praw miejskich dla miejscowości Gąsawa przez Michała Sztybla, wojewodę kujawsko-pomorskiego. Akt odebrał Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Miejskiej w Gąsawie. Towarzyszył im burmistrz Gąsawy Błażej Łabędzki, który od wojewody przyjął list gratulacyjny z okazji przywrócenia praw miejskich.
- To sukces wszystkich mieszkańców Gąsawy. Miejscowość ta przez 546 lat była miastem, prawa te utraciła w 1934 roku. Po 90 latach mamy więc naprawienie tego, co się niestety zmieniło - przyznał wojewoda.
- Gmina była szczególnie ważna w dziejach Polski, skoro tak wspaniały artysta jak Jan Matejko uwiecznił ją na swoim obrazie. Zresztą także Jan Długosz zapisał na swoich kartach dzieje Gąsawy - zauważyła posłanka Iwona Kozłowska.
- Zawsze to było dobre miejsce do zamieszkania, do życia - powiedział wicemarszałek Dariusz Kurzawa, nawiązując także historycznie do Biskupina leżącego w obrębie gminy. - Przed mieszkańcami i waszymi przodkami chylimy dziś czoło, szanujemy was i gratulujemy. Oby ten region rozwijał się jak najlepiej. Gąsawa była, jest i będzie ważnym miejscem na mapie województwa i Polski.
- Niech ta zmiana przyniesie samo dobro dla naszego regionu i Polski - dodała przewodnicząca Sejmiku Elżbieta Piniewska.
- Mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę gminy Gąsawa z gminą Janowiec Wielkopolski - powiedział z kolei Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wlkp.
- Tu mieszkają niezwykli ludzie, przedsiębiorcy, rolnicy, tu płynie od wielu ludzi sama dobroć - zachwalał Dariusz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie, dodając: - Cieszę się, że graniczymy jako gminy, i że będzie nas to zobowiązywać do tego, abyśmy robili więcej, lepiej i byli dobrze postrzegani jako samorządowcy.
- Życzę, aby Gąsawa przyciągała inwestorów i przynosiła chlubę pałuckiej krainie - przekazał Dariusz Kośmider, przewodniczący Rady Gminy w Rogowie.
Licznie zgromadzeni na sesji Rady Miejskiej w Gąsawie otrzymali pamiątkowe kubki z napisem: "Witamy w mieście Gąsawa", a także kalendarze na 2024 rok.
Tak było na pierwszej w 2024 roku sesji Rady Miejskiej w Gąsawie:
***
Czytaj także:
- źródło notki historycznej: archiwum "Pomorskiej" z 2007 roku, "Gąsawa. Kiedyś miasto, dziś wieś", autor Adrianna Wierska
