Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

To było 24 lutego 2022 roku, dochodziła godz. 4.00 nad ranem polskiego czasu, gdy Władimir Putin wydał rozkaz - do ataku. Według niego Rosja dłużej nie mogła tolerować tego, co on uznał za "groźby ze strony Ukrainy". Rosyjscy żołnierze napadli na Ukrainę z trzech stron: południa, wschodu i od północy. Kilka godzin później pierwsi Ukraińcy zaczęli przekraczać w pośpiechu granicę ukraińsko-polską. Zostawiali w pośpiechu swoje mieszkania i dorobek życia po to, aby to życie ratować. Uciekały przede wszystkim kobiety z dziećmi.
Na granicy Polski i Ukrainy znajduje się 8 przejść granicznych drogowych (oprócz nich jest 6 kolejowych). Był czas, że przejście w Medyce było najbardziej oblegane. Na przełomie lutego i marca zeszłego roku korki sięgały nawet 30 kilometrów.
- Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło 10 mln uchodźców z Ukrainy - informuje Straż Graniczna.
W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie publikujemy zdjęcia, wykonane przez naszych fotoreporterów. Przedstawiają pierwsze dni (nawet pierwsze godziny) pobytu Ukraińców w naszym kraju. Przed kulami, bombami i przemocą uciekały m.in. matki z dziećmi w wózkach i z kilkulatkami, które dziesiątki kilometrów musiały pokonać na nóżkach, dalej emeryci, poruszający się o kulach, nawet osoby na wózkach inwalidzkich.