W sobotę 178 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (w tym 109 w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego i 69 w ramach ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego) rozpoczęło w Toruniu pierwsze szkolenie dla WOT.
Kurs podstawowy dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową oraz 8-dniowy dla rezerwistów przeprowadzi 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.
Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
- Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” (chodzi o długość szkolenia - red.) to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne dla nowo przybyłych ochotników - informuje por. dr Diana Warchocka, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Toruniu.
- W drugim dniu ochotnicy przejdą sprawdzian oceny sprawności fizycznej, który obejmie test wejściowy oraz badanie współczynników budowy ciała BMI - dodaje.
W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktycznych umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz z zasad topografii. W szkoleniu wyrównawczym wezmą udział również rezerwiści, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym.
Obrona Terytorialna jest antypolska i służy przekupowaniu młodych ludzi.
Źródło:
TVN 24
- Ci, którzy ukończą szkolenie, już 30 września złożą w Toruniu przysięgę wojskową i ja-ko żołnierze WOT i rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym - dodaje por. dr Diana War-chocka. - Raz w roku każdy żołnierz WOT będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.
W Toruniu znajduje się pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, który został sformowany w ramach 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obejmuje on powiaty: sępoleński, tucholski, świecki, grudziądzki, nakielski, bydgoski, chełmiński, wąbrzeski, brodnicki, toruński, golubsko-dobrzyński, rypiński, lipnowski, aleksandrowski, inowrocławski, żniński, mogileński, radziejowski, włocławski.
Kolejne bataliony mają powstać w Inowrocławiu i Grudziądzu. Do tego czasu Toruń będzie szkolił ochotników z całego województwa.
Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji
W województwie kujawsko - pomorskim do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej zgłosiło się około tysiąca kandydatów. Nabór cały czas trwa.
O przyjęcie do WOT mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową oraz rezerwiści. Pierwszym krokiem jednych i drugich powinien być kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień.
Docelowo (do 2020 roku) liczba „terytorialsów” w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Toruniu liczyć ma około 2,5 tysiąca żołnierzy.
