Co ważne: blokada ma nastąpić w dwóch kierunkach i obejmować ma wszystkie pasy ruch, a wziąć ma w niej udział 150 osób.
Pismo od przedstawiciela rolników wpłynęło 13 marca do urzędu gminy Białe Błota o wydanie zgody na protest. Decyzję o zakazie wójt Fundator wydał w piątek, 15 marca. Rolnicy mogą odwołać się do sądu.
Wójt w uzasadnieniu powołuje się na przepisy prawa o zgromadzeniach (przyp. red. art 14 ustawy z 24 lipca 2015 roku) o przesłankach zakazujących organizacji zgromadzenia, tj:
gdy cel narusza wolność pokojowego zgromadzenia się lub przepisy karne
gdy jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu lub mieniu w znacznych rozmiarach (...)
gdy zgromadzenie ma odbyć się w miejscu i czasie w których odbywają się zgromadzenia cykliczne
Wójt: Protesty narażają bezpośrednio na utratę życia bądź zdrowia mieszkańców Białych Błot i gmin sąsiednich
W ocenie wójta Białych Błot zostały w tej sprawie spełnione przesłanki 1 i 2 uprawniające organ do wydania decyzji o zakazie protestu. Czytamy m. in. "Wskazany przez organizatora czas trwania zgromadzenia - bez przerwy 738 godzin w ocenie organu może zagrażać życiu i zdrowiu albo mieniu w znacznych rozmiarach".
Wójt także wspomina, że do urzędu wpłynęły dwa kolejne pisma od innych organizatorów protestów rolniczych, chcących blokować w obu kierunkach i na wszystkich pasach ruchu
węzeł Bydgoszcz - Południe (Stryszek)
rondo Powstańca Wielkopolskiego płk Antoniego Grygiela
Terminy wszystkich wymienionych zgromadzeń pokrywają się i mają odbywać się na terenie gminy Białe Błota przy ważnych arteriach komunikacyjnych. W ocenie wójta zdezorganizuje to życie mieszkańców gminy Białe Błota i gmin sąsiednich, narażając ich bezpośrednio przy tym na utratę życia bądź zdrowia.
Wójt w uzasadnieniu decyzji podkreśla też, że jego zadaniem oraz policji jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno manifestującym jak i mieszkańcom oraz osobom postronnym, a zaplanowane tak długie - 738 godzin zgromadzenie - eliminuje możliwość zapewnienia bezpieczeństwa.
Piszemy także:
Protest odetną dostawy żywności i leków dla mieszkańców
Ponadto wójt wskazuje, że blokada węzła Miedzyń uniemożliwi jakikolwiek transport na teren gminy Białe Błota oraz miasta Bydgoszcz przez 31 dni towarów o charakterze krytycznym dla funkcjonowania ludności:
żywności
leków
środków czystości
artykułów higienicznych
opału
Wójt także zasięgnął opinii policji w tym zakresie, która wykazała że podczas poprzednich manifestacji rolników, przewodniczący nie zapewnił bezpiecznego przebiegu. Policja wylicza przewinienia:
używane były środki pirotechniczne i otwarty ogień
obszary protestów były zaśmiecone
zablokowany został przejazd służb ratowniczych
Przypadki te są na etapie postępowań wyjaśniających.
Warto przeczytać:
Rolnicy mają dobę na odwołanie się do sądu
Wójt Fundator zaznacza, że infrastruktura drogowa nie jest przystosowana do wyznaczenia objazdów alternatywnych dla transportu, służb ratowniczych, a zapewnienie organizatora o utworzeniu korytarza życia jest niewystarczająca w skutek odnotowanych wcześniej przez policję przypadków blokowania przejazdu służbom. Oto: Pełna treść decyzji
Rolnicy mogą odwołać się do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w ciągu 24 godzin od opublikowania decyzji wójta w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Białe Błota.