Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla rodzin. Także dla tych zastępczych

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Powiat golubsko-dobrzyński na podpisaniu porozumienia reprezentowała Małgorzata Badźmirowska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Golubiu-Dobrzyniu (druga od lewej)
Powiat golubsko-dobrzyński na podpisaniu porozumienia reprezentowała Małgorzata Badźmirowska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Golubiu-Dobrzyniu (druga od lewej) UM/Szymon Zdziebło
W naszych powiatach powstaną ośrodki wspierania rodzin. Zajmować się będą udzielaniem specjalistycznych porad oraz pomocy psychologicznej, socjoterapeutycznej i prawnej.

Przedsięwzięcie ma zasięg wojewódzki. Liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Partnerami są natomiast samorządy reprezentowane przez Powiatowe Centra Pomocy w Rodzinie. Z pomocy w ramach projektu skorzystać będą mogły rodziny naturalne i instytucje pieczy zastępczej.

- Chodzi o szeroko rozumianą profilaktykę społeczną adresowaną do rodzin dysfunkcyjnych lub takich, które dysfunkcyjnymi stać się mogą, by nie dopuścić do tragedii jaką zawsze jest odebranie dzieci niewydolnym opiekuńczo i wychowawczo rodzicom. Drugą kwestią jest piecza zastępcza. Zależy nam, by odbywała się w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rodzinnych, w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych przeznaczonych dla co najwyżej czternaściorga młodych ludzi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
    
Założono stworzenie sieci centrów wsparcia. W ofercie ma być poradnictwo rodzinne, mediacja i terapia, warsztaty dla rodziców, zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, grupy wsparcia, superwizje w rodzinach, wsparcie dla osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej.

- Chcemy też poszerzyć krąg kandydatów do roli rodziców zastępczych i zapewnić im profesjonalne przygotowanie w postaci uczestnictwa w kursach specjalistycznych. Oprócz tego powstanie sześć nowych rodzinnych instytucji pieczy zastępczej – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Z danych za 2014 rok wynika, że poza własnymi rodzinami w naszym województwie wychowuje się ponad 4,5 tysiąca dzieci.W powiecie golubsko-dobrzyńskim funkcjonują 64 rodziny zastępcze. Wychowuje się w nich 95 dzieci. W ramach projektu zaplanowano wsparcie 45 osób. W powiecie rypińskim funkcjonuje 18 rodzin zastępczych. Wychowują 30 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska