Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnymi siłami odnowią najcenniejsze zabytki Torunia

(SZS)
Kościół świętego Jakuba i jego otoczenie mają zostać odnowione w drugim etapie renowacji toruńskich zabytków.
Kościół świętego Jakuba i jego otoczenie mają zostać odnowione w drugim etapie renowacji toruńskich zabytków. Sławomir Kowalski
Wpis na listę UNESCO nie tylko nobilituje, ale również się opłaca. W zakończonym kilka lat temu pierwszym etapie wielkiego programu renowacji zabytków na toruńskiej starówce (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) przeprowadzono prace za 40 mln zł.

Tym razem stawka będzie niemal dwa razy wyższa. Miasto wraz ze swoimi partnerami przygotowało program wart 77 milionów złotych. Sygnatariusze podpisanej umowy o współpracy będą zabiegali o 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych.

Tak jak poprzednio liderem przedsięwzięcia będzie gmina. Ze swoimi projektami wystąpiły również trzy staromiejskie parafie rzymskokatolickie, parafia ewangelicka, Muzeum Okręgowe, Kujawsko-Pomorski Teatr Impresaryjny, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz Fundacja Tumult.

Przygotowania do tej batalii trwały długo. Lista potencjalnych partnerów oraz sumy, o jakie planowali zabiegać, ulegały częstym zmianom. Od początku było jednak wiadomo, że dzięki drugiemu etapowi programu najwięcej zyska kościół św. Jakuba. Konserwacja zabytkowych elementów wyposażenia i wnętrza oraz prace remontowe w otoczeniu - zdaniem wielu - najpiękniejszej toruńskiej świątyni mają pochłonąć 17,7 mln złotych! - To ogromne zadanie - mówi proboszcz parafii św. Jakuba ksiądz Wojciech Kiedrowicz. - Zakłada m.in. odnowienie wszystkich ścian, kaplic i posadzek.

Prace w kościele św. Jakuba (w którym obecnie odnawia się prezbiterium) powinny się rozpocząć w 2017 roku i zakończyć pięć lat później.

16 milionów złotych ma znacząco wpłynąć na wystawy w Domu Mikołaja Kopernika. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, pojawią się tam nowe atrakcje związane z wielkim astronomem, ale nie tylko. - Chcemy też pokazać, w jaki sposób była w tamtych czasach zagospodarowana klasyczna kamienica mieszczańska w Toruniu - mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Będzie się można o tym przekonać zaglądając do kamienicy przy ul. Kopernika 15 i zwiedzając ją aż do niezwykle cennej i ciekawej więźby dachowej. Trzeba z tym jednak poczekać do 2018 roku, kiedy prace powinny się zakończyć.

Umowę o współpracy podpisało w środę dziewięcioro sygnatariuszy. Program obejmuje 14 zabytkowych budowli starówki. Teraz sygnatariusze muszą do końca września złożyć swój wspólny, od dawna przygotowywany wniosek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez które będą przechodziły unijne dotacje.

- Na pewno zrobimy to wcześniej, aby dać sobie czas na ewentualne uzupełnienia - zapowiada Mirosława Roma-niszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.

Pogoda na dzień (24.06.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active

***
Weekend z Euro na www.pomorska.pl/sport
Polska - Szwajcaria online. Transmisja stream [25.06.2016]
Chorwacja - Portugalia online. Transmisja stream [25.06.2016]
Walia - Irlandia Północna online. Transmisja meczu w tv i stream
Węgry - Belgia online. Transmisja tv i stream Euro 2016
Niemcy - Słowacja online. Transmisja meczu w tv i internecie
Francja - Irlandia [online, transmisja - 1/8 finału Euro 2016]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska